Серед іншого, відповідний указ №231/2021 від 11.06.2021 президента України Володимира Зеленського передбачає вдосконалення інституту адвокатури.
Так, в документі зазначено основні проблеми, які зумовлюють необхідність подальшого удосконалення системи адвокатури в Україні. Серед них:
- функціональна недосконалість;
- складність порядку доступу до адвокатської діяльності;
- недостатня ефективність механізмів захисту прав адвокатів.
Відтак, з метою запровадження системного підходу до розв'язання зазначених проблем, Стратегія передбачає запровадження наступних змін:
- посилення гарантій адвокатської діяльності, її видів і професійних прав адвокатів, удосконалення самоврядності адвокатури;
- розширення можливостей доступу до державних реєстрів та баз даних при здійсненні адвокатської діяльності;
- конкретизацію підстав, процедур притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та порядку оскарження рішення про притягнення до такої відповідальності;
- запровадження інституту спрощеного дисциплінарного провадження;
- удосконалення порядку розгляду скарг на дії адвоката;
- перегляд вимог щодо набуття права на зайняття адвокатською діяльністю, запровадження прозорої процедури проведення єдиного кваліфікаційного іспиту, стажування кандидатів, порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України.
Також, передбачається системне удосконалення наступних положень:
- організаційно-правових форм здійснення адвокатської діяльності та засад діяльності органів адвокатського самоврядування;
- удосконалення професійних стандартів діяльності адвоката;
- порядку та умов залучення адвокатів до надання безоплатної правової допомоги;
- статусу помічника адвоката;
- порядку захисту прав адвоката під час здійснення професійної діяльності.
Очікується, що результатом реалізації «Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 – 2023 роки» стане ефективне функціонування системи судоустрою нашої країни, подальше впровадження принципу верховенства права, забезпечення незалежності інститутів правосуддя від будь-якого політичного впливу та їх підзвітність суспільству, продовження впровадження міжнародних стандартів і кращих практик Ради Європи та Європейського Союзу. Як положення документу реалізовуватимуться на практиці – побачимо з часом.