Прес-центр

Ситуація
18 січня 2021, 07:05
Закон про мову у 2021 році: українською, будь ласка

Відтепер мовою обслуговування споживачів є державна мова. Про це зазначено у ст. 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019, яка набула чинності 16 січня 2021 року та стосується саме сфери обслуговування.

Що зміниться?

  • Підприємства, установи та організації всіх форм власності, підприємці та інші суб'єкти господарювання мають здійснювати обслуговування споживачів та надавати інформацію про товари та послуги, зокрема в інтернет-магазинах та інтернет-каталогах, українською мовою.
  • Виробники, а також виконавці та продавці зобов'язані надавати споживачам інформацію про свої товари, послуги чи роботи українською мовою.
  • Інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо має подаватися українською мовою.
  • Суб'єкти електронної комерції, зареєстровані в Україні, зобов'язані забезпечити надання всієї інформації, визначеної законом, зокрема і щодо предмету електронного договору, українською мовою.
  • Слід зазначити, що інформація про товари та послуги, подана державною мовою, може дублюватися іншими мовами. В цьому випадку обсяг інформації українською мовою не може бути меншим за встановлений обов'язковий обсяг, визначений законом про захист прав споживачів.
  • Крім того, в інформації про товари, послуги чи роботи, наданій державною мовою, закон допускає використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.
  • Також, обслуговування споживача може здійснюватися не державною мовою, якщо він наполягає на цьому та знайдено прийнятну для обох сторін мову комунікації.

Що чекає на порушників?

Якихось особливих уповноважених за дотриманням Закону не передбачено. Проте, Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови може здійснювати позапланові заходи контролю щодо порушень мовного законодавства.

У разі якщо споживач зіткнеться з порушенням його права на отримання інформації та послуг українською мовою, то передусім він має зафіксувати це у книзі скарг та звернутися до керівника закладу з проханням виправити ситуацію.

Крім того, кожен громадянин може звернутися зі скаргою, на ім'я Уповноваженого із захисту державної мови, надіславши її письмово або електронною поштою. У секретаріаті такі скарги буде обов'язково розглянуто та опрацьовано. Якщо скарга вмотивована, то заклад отримає попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.

У разі повторного порушення протягом одного року, на заклад чекає штраф у сумі від 5100 до 6800 гривень.

Поділитися