Прес-центр

Огляд рішень ЄСПЛ
12 листопада 2020, 06:00
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) присудив компенсацію у сумі 10 тисяч євро за проведений необґрунтований обшук

Під час розслідування кримінальної справи було проведено обшук у житлі потенційного підозрюваного. Ніяких доказів знайти не вдалося, і чоловік звернувся з цивільним позовом до суду️. Проте позов відхилили, адже визнали обшук цілком правомірним.

Ситуацію розглядав Європейський суд з прав людини у справі "Дорож проти Польщі" (заява № 71205/11). Пресреліз у перекладі було опубліковано на інформаційному ресурсі "ECHR: Ukrainian Aspect".

Обставини справи:

У квітні 2011 року у трьох польських містах були анонімно розповсюджені листівки, що містять інформацію про заробітну плату мера м. Домброва-Тарновська та його фотокартки.

Під час розслідування інциденту поліція була поінформована про те, що Артур Дорож міг володіти більшою кількістю листівок.

Місцевий прокурор дозволив провести обшук в будинку пана Дорожа для отримання будь-яких можливих доказів. Поліція провела обшук, проте не знайшла жодних листівок чи інших доказів.

Тоді чоловік подав цивільний позов з приводу незаконної санкції на обшук, у якому стверджував, що рішення не було достатньо обґрунтованим та порушувало його право на повагу до приватного життя та житла.

Суди відмовили у задоволенні позову та постановили, що обшук законний та обгрунтований, оскільки це був єдиний спосіб перевірки наявності в пана Дорожа листівок, які розповсюджувалися.

Звернення до ЄСПЛ:

Покладаючись, зокрема, на статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя, житла та листування) Конвенції Артур Дорож скаржився на те, що обшук його житла не був ні пропорційним, ні необхідним з огляду на те, що національне законодавство не забороняє володіти листівками, а інформація, що міститься в них, була у відкритому доступі.

Рішення ЄСПЛ:

Європейський суд з прав людини констатував порушення статті 8 Конвенції та присудив 10 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

Поділитися