Прес-центр

Екологія
14 лютого 2022, 06:00
Які забруднюючі речовини переважають у повітрі в Києві?

За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського, повітря у Києві найбільше забруднене діоксидом азоту, формальдегідом та пилом, вміст яких у кілька разів перевищує гранично допустимі концентрації.

Слід зауважити, що діоксид азоту є одним з розповсюджених забруднювачів повітря, оскільки утворюється під час високотемпературного згоряння, яке може супроводжуватися появою бурого “туману” над містом. Його можливі джерела – виробництво електроенергії, газу та води, переробна промисловість, металургія та обробка металу, а також викиди автомобільного транспорту. Основною токсичною дією діоксиду азоту є подразнення слизових оболонок очей і дихальних шляхів.

Формальдегід також є одним з основних забруднювачів повітря та найважливішим канцерогеном. Цей безбарвний газ із характерним різким запахом застосовується у промисловості, зокрема для виробництва полімерних матеріалів, багатоатомних спиртів, ізопрену та інших продуктів. Крім того, формальдегід вивільняється при палінні цигарок, під час спалювання органічного палива та з вихлопними газами автомобілів. При токсичному впливі на організм спричиняє потрійний ефект: дратівливий, сенсибілізуючий та канцерогенний.

Щодо завислих речовин (пилу), то ці дрібні тверді частинки в повітрі деякий час перебувають у зваженому стані, доки не осідають під дією власної ваги. Найчастіше мають індустріальне походження (викиди промислових підприємств) і найбільший вплив в організмі людини здійснюють на дихальну систему. При вдиханні пилу разом із повітрям його частинки затримуються у верхніх дихальних шляхах і спричиняють їх роздратування або навіть запалення.

Відтак, у рамках аналізу на чотирнадцяти стаціонарних постах обсерваторії було відібрано та вивчено 1220 проб атмосферного повітря. Згідно з отриманими даними, в повітрі Києва відмічається перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій:

 1. Діоксиду азоту:

  • у 3,9-4,0 раза – на вулицях Каунаській, Семена Скляренка, площі Перемоги;
  • у 3,4-3,6 раза – на Бессарабській і Деміївській площах, вулицях Інженера Бородіна, Олександра Довженка, Попудренка, Оболонському проспекті;
  • у 2,7-2,8 раза на усіх інших постах, за винятком проспекту Науки, 37, де перевищень не спостерігалось.
 2. Формальдегіду:

  • у 2,4-2,6 раза – на Бессарабській площі, вулицях Олександра Довженка, Каунаській, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), бульварі Лесі Українки;
  • у 1,2-2,3 раза – на усіх інших постах міста.
 3. Завислих речовин (пилу):

  • у 1,1-1,2 раза на Бессарабській площі.
Поділитися