Прес-центр

Екологія
17 січня 2022, 06:01
Які регіони України найбільше відчують на собі наслідки зміни клімату?

За результатами дослідження Світового банку (англ. The World Bank) про вплив кліматичної кризи на ключові сектори економіки України, проведеного за ініціативи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, можливі негативні наслідки найсильніше торкнуться центральної частини нашої країни, а саме Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Вінницької та Херсонської областей.

Крім того, найбільше зниження прибутку домогосподарств на найвище зростання бідності та нерівності населення через низьку вартість сільськогосподарського виробництва може спостерігатися у Харківській, Луганській, Кіровоградській, Житомирській та Львівській областях.

У рамках дослідження розглядалися два варіанти розвитку подій – RCP 4.5 та RCP 8.5.

Слід зауважити, що зазначені сценарії RCP (англ. Representative Concentration Pathways) відбивають різні варіанти еволюції антропогенних викидів парникових газів в атмосферу в майбутньому та передбачають глобальне підвищення температури відповідно на 2,4°C (у випадку активної боротьби з викидами вуглецю) і на 4,3°C (без достатніх заходів такої боротьби) до 2100 року від початку індустріальної епохи. Таким чином, у різних сценаріях соціально-економічний розвиток людства обмежується певним лімітом на шкідливі викиди, що забезпечує невихід глобального виробництва за встановлений припустимий кордон зміни клімату.

Відповідно до сценарію RCP 8.5, аналітики Світового банку передбачають у 2030-2050 роках зниження врожайності в Україні ячменю, кукурудзи та соняшнику на 10-30% у порівнянні з рівнем 2010 року.

Разом з тим, за даними дослідження прогнозується зростання до 2050 року врожайності озимої пшениці на 20-40% у порівнянні з рівнем 2010 року у північній та північно-західній частині нашої країни.

З іншого боку, експерти сподіваються, що кліматично збалансовані стратегії управління водними ресурсами згідно зі сценарієм RCP 4.5 можуть підвищити загальну врожайність в Україні на 20-40% до середини нинішнього століття. Зокрема, зростання до 80% – для кукурудзи та до 40-80% – для соняшника. Крім того, щорічний прибуток від підтримки оптимального водного балансу в країні становитиме 264-504 мільйони доларів США, а найбільші вигоди у сумі майже 93 мільйони доларів США припадуть на кукурудзу як важливий експортний товар.

Поділитися