Прес-центр

Екологія
14 червня 2021, 06:00
Яке майбутнє чекає на нашу планету, якщо людство не подолає кліматичну кризу (частина 4)

Продовжуємо розповідати про можливі сценарії розвитку подій на Землі, якщо людство не почне ефективно протистояти змінам клімату. У попередніх публікаціях ми вже висвітлили деякі з них, докладніше Ви можете прочитати за посиланнями: перше, друге, третє.

Наступною глобальною загрозою, з якою може зіткнутися людство, ймовірно стане збільшення кількості конфліктів і воєн.
За даними Національного бюро економічних досліджень, метааналіз кількох десятків наукових робіт виявив прямий взаємозв'язок між підвищенням глобальної температури та зростанням агресії у світі.

Так, збільшення загальної світової температури на 1°C може призвести до зростання числа цивільних конфліктів в Африці на 20%. Тоді як стосовно США показники будуть іншими: кількість міжособистісних конфліктів збільшиться на 1% (йдеться про напади, пограбування, агресивну поведінку на дорозі та сутички між учасниками спортивних змагань).

Такі прогнози пояснюються тим, що випадки голоду, деградація та дефіцит природних ресурсів, соціальна напруженість та стихійні лиха, викликані кліматичною кризою, можуть призвести до підвищення рівня агресії в суспільстві.

Ще одне дослідження, проведене науковцями зі Стенфордського університету, показує, що за минуле сторіччя кліматичні зміни призвели до збільшення ризиків виникнення військових конфліктів. Рівень цього впливу автори оцінили у 3% – 20%.

«У разі глобального потепління на 4°C (це приблизно той показник, який ми отримаємо, якщо людство найближчим часом не скоротить викиди парникових газів), вплив клімату на конфлікти збільшиться більш ніж в п'ять разів. Навіть можливий сценарій з глобальним потеплінням на 2°C – який відповідає заявленій меті Паризького кліматичної угоди, – не допоможе запобігти негативному впливу клімату на конфлікти», – наголошують у Стенфорді.

Слід зазначити, що саме собою підвищення глобальної температури не є рушійною силою під час виникнення нових конфліктів у світі. Однак, на думку науковців, коливання клімату впливають на рівень агресії та насильства у суспільстві в різних контекстах.

Таким чином, жоден куточок нашої планети не застрахований від руйнівних наслідків зміни клімату. Крім того, зазначені ймовірні сценарії можуть виявитися ще більш руйнівними в дійсності. Оскільки збиток, який наноситься в результаті кліматичної кризи, є практично незворотнім, наразі настав час для рішучих дій і об'єднання зусиль.

Поділитися