Прес-центр

Екологія
09 червня 2021, 06:00
Яке майбутнє чекає на нашу планету, якщо людство не подолає кліматичну кризу (частина 3)

Продовжуємо розповідати про можливі сценарії розвитку подій на Землі, якщо людство не почне ефективно протидіяти змінам клімату. У попередніх публікаціях ми вже висвітлили деякі з них, докладніше Ви можете прочитати за посиланнями: перше, друге.

Наступною глобальною загрозою, з якою ймовірно зіткнеться людство через кліматичну кризу та забруднення довкілля, може стати втрата багатьох важливих видів флори та фауни.

Наразі зміни клімату вже негативно позначаються на виробництві кави в усьому світі. До 2088 року, за даними кліматичних активістів, очікуються втрати більшої частини природної популяції виду арабіка.

Вирощувати якісну каву стає все складніше у міру підвищення глобальної температури та посилення посух. Цілі кавові регіони можуть бути повністю втрачені через погіршення кліматичних умов. До того ж посилюється бідність у сільських районах, де здебільшого вирощується кава, що призводить до занепаду сільськогосподарських угідь.

Однак, через посилення кліматичної кризи можуть постраждати й інші важливі види рослин та тварин. Природне біорозмаїття вже зараз зазнає великих збитків. За даними звіту Всесвітнього фонду дикої природи за 2020 рік, кількість задокументованих зникнень рослин вдвічі вище, ніж число зниклих ссавців, птахів та амфібій узятих разом. Наразі один з п'яти (22%) видів рослин перебуває під загрозою зникнення, переважно в тропіках.

Крім того, зміни клімату впливають на життєві цикли тварин та рослин, змушуючи види переміщатися, а в деяких випадках навіть призводять до зникнення. Глобальний Індекс живої планети 2020 року свідчить про загальне зниження на 68% в досліджених популяціях ссавців, птахів, амфібій, рептилій і риб в період з 1970 по 2016 роки. Динаміка змін в популяціях видів - це важливий показник загального стану здоров'я екосистеми. І згідно з даними досліджень, найбільш значні втрати сталися за останні десятиліття.

Біорозмаїття, яке є фундаментом життя на Землі, руйнується швидкими темпами. Згідно з дослідженням Всесвітнього фонду дикої природи, до 2080 року можуть зникнути 50% видів рослин і тварин на Байкалі, у басейні Амазонки та інших регіонах планети, якщо викиди парникових газів залишаться на нинішньому рівні. А вже зараз під загрозою вимирання знаходиться п'ята частина всіх відомих диких видів.

Динаміка змін у популяціях видів – дуже важливий показник загального стану здоров'я екосистеми на нашій планеті. Згідно з даними досліджень, найбільш значні втрати сталися за останні десятиліття.

У наступній публікації розповімо про ще один ймовірний сценарій екологічного майбутнього Землі.

Поділитися