Прес-центр

Буква закону
20 березня 2023, 09:00
Як уникнути документальних позапланових перевірок суб’єктам господарської діяльності, які здійснюють операції з експорту та імпорту товарів

Органи Державної податкової служби України мають право проводити документальні позапланові перевірки платників податків стосовно яких було отримано податкову інформацію, яка свідчить про порушення ними валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Відповідна норма визначена пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України, зі змістом якої ви можете ознайомитись за посиланням.

Під час проведення контрольно-перевірочних заходів у ході вивчення інформації Національного банку України щодо виявлених уповноваженими банківськими установами фактів порушення суб'єктами господарювання граничних строків розрахунків за здійсненими операціями з експорту та імпорту товарів встановлено наступні факти:

  • неподання резидентом до банківської установи повного пакета документів, потрібних для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків;

  • надходження до банківської установи реєстру митних декларацій за операцією резидента, який не є клієнтом цього банку;

  • надходження коштів від нерезидента за експортною операцією на рахунки резидента в банківській установі, яка не зазначена в митній декларації;

  • неповідомлення банківської установи про внесення змін до митної декларації на підставі аркуша коригування.

Важливо зауважити, що ненадання суб'єктами господарювання до банківської установи повного пакета документів та актуальних даних є обов’язковою підставою для проведення контролюючим органам документальних позапланових перевірок.

Суб’єкти господарської діяльності, що здійснюють операції з експорту та імпорту товарів, обов'язково мають в повному обсязі надавати до обслуговуючого банку документи, які необхідні для здійснення валютного нагляду за дотриманням ними граничних строків розрахунків.

Таким чином, своєчасне надання резидентами до банківської установи необхідних документів про зовнішньоекономічні операції зменшить кількість повідомлень Національного банку України про факти порушень та, як наслідок, зменшить кількість перевірок суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Поділитися