Встановлено новий порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди через забруднення земель хімічними речовинами, засмічення земель промисловими, побутовими та іншими відходами, допущеного в результаті дії або бездіяльності.
Шкоду, яку завдано всім землям України, незалежно від їх категорії та форм власності, повинні відшкодувати:
- органи виконавчої влади;
- органи місцевого самоврядування;
- суб'єкти господарювання;
- фізичні особи.
Слід зазначити, що відшкодування шкоди за забруднення земель не звільняє порушника від необхідності локалізувати джерело забруднення і ліквідувати його наслідки якнайшвидше.
При цьому з 12 січня 2021 року діє нова редакція Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства. Зміни внесено наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04.11.2020 № 241.
Згідно з документом, під час аналізу забруднення землі враховуються:
- глибина просочування забруднюючої речовини — товща шару ґрунту, на який зафіксовано витоки забруднюючої речовини;
- контрольна проба — проба, відібрана за межею зони забруднення на суміжній сформованій (несформованій) земельній ділянці з цільовим призначенням або видом угідь, аналогічним забрудненій земельній ділянці. Якщо немає суміжної ділянки, проба відбирається на найближчій від зони забруднення сформованій або несформованій земельній ділянці з цільовим призначенням або видом угідь, аналогічним забрудненій ділянці;
- контрольний вміст речовини в ґрунті — вміст речовини в ґрунті за результатами інструментально-лабораторного контролю в контрольній пробі (визначається при розрахунку збитків за забруднення земель).
Також, Методику доповнено наступними додатками:
- форма розрахунку розміру шкоди від забруднення земель;
- приклад розрахунку розміру шкоди від забруднення мазутом земель транспорту;
- приклад розрахунку розміру шкоди від забруднення земель хлоридами (ділянка особливо цінних земель);
- коефіцієнти рівня забруднення;
- поправковий коефіцієнт глибини витоку забруднюючих речовин.