Прес-центр

Наш результат
02 грудня 2020, 06:05
Як псевдоактивісти блокували будівництво житла для незрячих у Подільському районі міста Києва

Під час надання правової допомоги одному із забудовників міста Києва, який звернувся до Адвокатського об'єднання LES - «Правова та економічна безпека» для захисту своїх порушених прав, від протиправних дій групи осіб, яка перешкоджала його законній господарській діяльності, нами встановлено послідовну картину наступних подій.

Зокрема, було встановлено, що організатор так званих «акцій протесту» ініціював ряд надуманих судових процесів, направлених на зупинення будівельних робіт на об'єкті будівництва у Подільському районі м. Києва.

Так, в липні 2019 року за заявою організатора, органу самоорганізації населення, який фактично є його «кишеньковим» комітетом, та інших підконтрольних організатору осіб, Окружним адміністративним судом м. Києва забезпечено майбутній позов вказаних осіб шляхом зупинення дії дозвільних документі на будівництво «Житла для незрячих», розташованого у Подільському районі м. Києва.

Таким чином, фактично були зупинені будівельні роботи на вказаному об’єкті, при тому, що в матеріалах справи не було жодних доказів, підтверджуючих порушення або можливе порушення прав та законних інтересів позивачів.

Як показує численна судова практика, задоволення такої заяви ще до початку розгляду справи по суті, призводить до фактичного вирішення спору без відповідного судового розгляду. Це не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Однак, судячи з усього, заява організатора та підконтрольних йому осіб стала винятком із загальної практики.

Після цього, у серпні 2019 року орган самоорганізації населення разом із організатором та іншими підконтрольними йому особами, ініціювали в Окружному адміністративному суді м. Києва судовий процес, пов'язаний із скасуванням дозвільних документів на будівництво.

За результатами розгляду позовної заяви вказаних осіб Окружний адміністративний суд м. Києва у листопаді 2019 року ухвалив рішення, яким відмовив у задоволенні даного позову. Підставами для відмови стали встановлена судом законність виданих дозвільних документів та відсутність факту порушення прав позивачів.

Проте, це рішення було оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду. Під час розгляду даної справи апеляційним судом, троє з позивачів, серед яких і організатор, відмовилися від позову, тим самим визнавши законність оскаржуваних дозвільних документів та відсутність факту порушення їх прав.

За результатами розгляду скарги четвертого позивача, апеляційним судом прийнято рішення, яким відмовлено в задоволені скарги та залишено в силі рішення суду першої інстанції, чим в черговий раз підтверджено законність дозвільних документів на будівництво.

Також, в серпні 2019 року орган самоорганізації населення та одне з київських підприємств, яке повністю підконтрольне організатору, ініціювали чергові судові процеси, тільки вже в Господарському суді м. Києва.

Перша справа стосувалась:

  • визнання протиправним та скасування Рішення Київської міської ради про надання земельної ділянки у Подільському районі м. Києва у користування підприємству сліпих;
  • визнання протиправним та скасування Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, виданого підприємству сліпих.

За результатами розгляду даної справи, у грудні 2019 року Господарським судом м. Києва прийнято рішення, яким відмовлено у задоволені позову. Підставою для відмови у задоволені позову стала відсутність факту порушення прав вказаних позивачів.

Друга справа стосувалась:

  • заборони підприємству сліпих та іншим особам здійснювати будівельні роботи на земельній ділянці, розташованій у Подільському районі м. Києва, яка надана у користування підприємству сліпих.

За результатами розгляду даної справи, у січні 2020 року Господарським судом м. Києва прийнято рішення, яким відмовлено у задоволені позову. Підставою для відмови у задоволенні позову стала відсутність факту порушення прав вказаних позивачів.

Таким чином, чітко вбачається, що орган самоорганізації населення разом з організатором та іншими підконтрольними йому фізичними та юридичними особами, намагались у будь-який спосіб зупинити законне будівництво житла для незрячих.

Однак, у всіх надуманих судових процесах Закон був на боці справедливості.

Не можна не відмітити й те, що за власні неправомірні дії орган самоорганізації населення розраховувався коштами, виділеними Київською міською радою для здійснення наданих організації повноважень. Так, за кошти територіальної громади м. Києва вони сплачували судові збори за подання безпідставних позовів, послуги адвокатів, які надавали правову допомогу при розгляді у судах цих безпідставних позовів, та відшкодовували учасникам процесу, до яких пред'являли ці безпідставні позови, витрати на правову допомогу.

Слід зазначити, що згідно із рішенням Київської міської ради, яким надано дозвіл на створення згадуваного органу самоорганізації населення, діяльність останнього не поширюється на територію, де здійснюється будівництво житла.

Крім того, Київська міська рада не надавала даному органу власних/делегованих повноважень щодо:

  • здійснення контролю за дотриманням земельного та містобудівного законодавства, а також охорони культурної спадщини;
  • оскарження в суді актів Київської міської ради;
  • здійснення судового захисту прав місцевого самоврядування (звернення до суду за захистом прав та законних інтересів мешканців територіальної громади м. Києва, зокрема мешканців Подолу).

Наразі вищевказані протиправні дії організатора та підконтрольних йому осіб розслідуються органами поліції. Даним особам повідомлено про підозру та обрано запобіжні заходи.

Поділитися