Прес-центр

Буква закону
10 листопада 2021, 06:00
Як нараховується, сплачується та подається звітність з податку на доходи фізичних осіб у випадку продажу нерухомого майна фізичною особою?

За інформацією Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області (далі – ГУ ДПС у Запорозькій області), у випадку, якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу.

Відтак, особи у статусі податкових агентів зобов’язуються:

  • забезпечити своєчасне та повне нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується її коштом до/під час такої виплати;
  • подавати у строки, встановлені для відповідного податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (відповідно до форми № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування.

Також, ГУ ДПС у Запорозькій області нагадує, що під час проведення операцій з продажу об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності наступних документів:

  • електронної довідки про оціночну вартість такого об’єкта нерухомості;
  • або звіту про оцінку та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору.

Крім того, нотаріус вносить до Єдиної бази інформацію щодо ціни договору.

Таким чином, у випадку, якщо стороною договору купівлі-продажу нерухомого майна є суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа – підприємець), то такий має виконувати усі функції податкового агента. Йдеться про нарахування, утримування та сплачування до бюджету ПДФО та військового збору, та надання податкового розрахунку за № 1ДФ.

Відображення інформації щодо проведених операцій з продажу об’єктів нерухомості нотаріусами проводиться у випадку, коли сторонами відповідного договору є фізичні особи.

Вищезазначений порядок визначається п. 172.4, п. 172.7 ст. 172; п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України.

Поділитися