Прес-центр

Екологія
13 серпня 2020, 11:05
Як дотримуватися еколоічних трендів під час пандемії

Спочатку здавалося, що пандемія коронавірусу 🦠 може принести користь навколишньому середовищу, адже літаки залишилися на землі, на дорогах стало менше автівок, а промислові викиди скоротилися. Але тимчасовий перепочинок 🏞 швидко закінчився, і у всьому іншому екологічна ситуація лише погіршується. До нового пластикового буму призвели надмірно запаковані товари 🛍 з інтернет-магазинів, одноразові маски та рукавички, їжа та напої "з собою" в одноразовому посуді та багато іншого. Міжнародна асоціація з твердих відходів оцінює зростання обсягу використаного пластику на 300% лише в США 🇺🇸. В інших країнах ситуація не краща.

Якщо людству не байдуже майбутнє довкілля і нашої планети, важливо здобувати корисні екологічні звички. Деякими порадами поділилися світові експерти.

  1. Кому необхідна одноразова маска?

Насправді — майже нікому (звичайно, за винятком медичних працівників або тих, хто безпосередньо контактує із хворими). "Ми закликаємо всіх використовувати лише багаторазові маски, які не завдають такої шкоди навколишньому середовищу", - говорить Ребека Берджес, керівник організації проти забруднення пластиком City To Sea.

Велика частина одноразових масок для побутового використання виготовляються з пластику, який неможливо переробити. Центри з перероблення відходів не можуть поділити його на компоненти, тому такі маски разом з побутовими відходами потрапляють на звалища і сміттєспалювальні заводи. Згодом одноразові маски розпадаються на частини мікропластику, які назавжди потрапляють у води світового океану.

Багаторазові маски із тканини цілком підходять для побутового використання, а деякі люди навіть вважають, що вони краще за своїх одноразових аналогів. А окремі екокомпанії навіть виготовляють маски з уживаних або перероблених матеріалів (уникаючи використання натуральних та синтетичних волокон).

  1. Чи захистить від вірусу прання побутових речей (включаючи багаторазові маски) за високими температурами?

За словами Марії Шівкумар, вірусолога і викладача молекулярної біології в Університеті Лестера, дійсно важливо прати маски після кожного використання. Але немає конкретних даних, якого саме прання потребують побутові речі. За рекомендацією Національної служби охорони здоров'я США досить прати їх з мийним засобом при температурі 60°C.

Використовувати більш низькі температури (20-30°C) для економії електроенергії теж можливо. Але не потрібно нехтувати мийним засобом! Це стосується побутового прання, коли ні у кого в сім'ї немає підозри на коронавірус. Однак, у разі високої ймовірності хвороби, одяг і предмети побуту доведеться прати при максимальній температурі.

  1. Що на рахунок одноразових рукавичок?

Вони теж не приносять відчутної користі, адже лише носіння рукавичок не гарантує, що вірус не потрапить на них, а потім і на все, до чого торкається людина. "Це дає помилкове відчуття безпеки", - стверджує вірусолог Марія Шівкумар.

Латексні рукавички не вбирають воду і тому насправді можуть довше утримувати краплі з вірусом. Однак куди дієвіше буде ретельно мити руки та не торкатися ними до свого обличчя.

Водночас одноразові рукавички є реальною проблемою для навколишнього середовища, стверджує Марк Мідовник, яка керує Центром інновацій в області пластикових відходів у Лондоні.

  1. Що краще: звичне кускове мило або його рідка форма у пляшці?

Якщо шматок мила мінімально упакований, то він принесе менше шкоди довкіллю, ніж пластикова пляшка зі складною помпою, яку важко утилізувати.

"Звичного кускового мила — достатньо, адже воно здатне зруйнувати ліпідну оболонку вірусу і знищити його", - коментує пані Шівкумар. - "Якщо вам зручно використовувати дозатор, не купуйте кожного разу нову пляшку із милом, а додавайте його у наявну".

  1. Чи варто користуватися багаторазовими стаканами для кави?

Велика кавова мережа Starbucks першою оголосила про припинення використання багаторазових чашок для кави, адже дотик до них може сприяти поширенню інфекції. Але це хибні побоювання, якщо багаторазовий посуд правильно миється.

Екологічна організація City To Sea ініціювала кампанію "безконтактна кава", у рамках якої гостю пропонувалося ставити свою багаторазову чашку на тацю. Співробітник кафетерію переміщує його, не торкаючись посуду, тому не може заразитися. "Необхідно лише регулярно і ретельно мити чашку протягом дня", - додає Ребека Берджес.

А нещодавно з цього приводу було опубліковано заяву, яку підписали 130 академіків, вчених і медичних працівників. У документі стверджується, що використовувати багаторазовий посуд безпечно. Підкреслюється лише важливість ретельного миття чашок і пляшок в гарячій воді з мийним засобом, а також заборона на дотики до кришки й отвору для пиття.

"Чимало закладів поступово впроваджують систему безконтактного використання багаторазового посуду, щоб убезпечити клієнтів і персонал", - йдеться в заяві.

  1. Як зробити більш екологічною їжу на виніс?

Навколишнє середовище надмірно наповнене пластиковим пакуванням для їжі на виніс, адже тепер її доставляють навіть ресторани, які раніше не надавали таких послуг. Екологічні експерти радять використовувати свої столові прилади та відмовлятися від одноразових аналогів при замовленні їжі онлайн. "Якщо ви можете самостійно забрати своє замовлення під час замовлення на виніс, спробуйте попросити використовувати для їжі ваш пластиковий контейнер замість одноразового пакування", - радить пані Берджес.

  1. Для чого варто зменшити кількість покупок в інтернет-магазинах?

Бум на онлайн-покупки не лише збільшує прибуток великих торгових майданчиків Інтернеті, а також розширює обсяги нерозумного споживання і пакувального пластику у довкіллі.

Екологічні експерти радять подумати перш, ніж робити нове замовлення, будь то харчові продукти, предмети розкоші або одяг. "Якщо ви можете відремонтувати щось або купити стару річ, варто віддати цьому перевагу", - переконані вони. - "Завжди можна пошукати більш екологічну альтернативу перед покупкою чогось нового".

Поділитися