Прес-центр

Буква закону
16 листопада 2020, 06:02
ВС роз'яснив ознаки щодо отримання неправомірних переваг у конкуренції шляхом поширення неправдивої інформації

Постанова від 13 жовтня 2020 року у справі 908/3340/19.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду розглянув касаційні скарги територіального відділення Антимонопольного комітету України (АМК) до товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Обставини справи та суть спору:

ТОВ подало позов до АМК про визнання недійсним рішення АМК, скасування штрафу та стягнення сплаченого згідно з цим рішенням штрафу. До участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Господарський суд Запорізької області позов задовольнив частково:

  • визнав недійсним рішення АМК;
  • прийняв рішення стягнути з АМК на користь ТОВ штраф, сплачений на виконання рішення;
  • в іншій частині позову відмовив.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Висновок КГС ВС:

Верховний Суд, не погодившись із цими судовими рішеннями, скасував їх у частині задоволення позовних вимог та прийняв у цій частині нове рішення, яким у позові відмовив. У своїх висновках Суд виходив із такого.

Спірним рішенням АМК визнано, що ТОВ вчинило порушення, передбачене ст. 8 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", у вигляді поширення у будь-якій формі неправдивих відомостей, пов’язаних із діяльністю суб’єкта господарювання, у тому числі щодо його товарів, які завдали шкоди діловій репутації суб’єкта господарювання. За таке порушення на ТОВ накладено штраф та зобов’язано спростувати неправдиву інформацію.

За змістом рішення АМК у 2014 році ТОВ поширило неправдиві відомості стосовно діяльності третьої особи на ринку послуг з адміністрування (супроводження) та технічного обслуговування програмного комплексу, необхідного для здійснення нарахувань платежів за житлово-комунальні послуги у м. Запоріжжі, шляхом направлення відповідних листів органам місцевого самоврядування м. Запоріжжя.

Попередні судові інстанції дійшли висновку, що в цьому випадку має місце реалізація конституційного права позивача на звернення в порядку ст. 40 Конституції України щодо привернення уваги органів місцевого самоврядування до проблеми нарахувань за житлово-комунальні послуги м. Запоріжжя та вжиття відповідних, дієвих та своєчасних заходів, а не поширення недостовірної інформації.

Проте суди попередніх інстанцій, скасувавши спірне рішення АМК, не врахували, що позивач і третя особа здійснюють підприємницьку діяльність на одному ринку – послуг з адміністрування (супроводження) та технічного обслуговування програмних комплексів, необхідних для здійснення нарахувань та обліку оплат за житлово-комунальні послуги в м. Запоріжжі підприємствами – надавачами цих послуг.

Тобто позивач і третя особа є конкурентами. Поширюючи неправдиву інформацію про третю особу та його її діяльність, позивач отримав неправомірні переваги в конкуренції, посилюючи свою конкурентну позицію не завдяки власним досягненням, а шляхом дискредитації свого конкурента та його програмного продукту.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" економічна конкуренція (конкуренція) – це змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умов обороту товарів на ринку.

Рішення АМК – позиція державного органу зі спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності.

Суди попередніх інстанцій не врахували того, що позивач і третя особа перебувають у конкурентних відносинах, у зв’язку з чим було порушено ст. 8 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції".

Перевіряючи рішення АМК на відповідність закріпленим у ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставам для його зміни, скасування чи визнання недійсним, суди мають враховувати дискреційні повноваження органів АМК.

Дізнатись подробиці справи: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92228680

Поділитися