Прес-центр

Буква закону
23 листопада 2021, 06:00
Внесено зміни до адміністративного та кримінального законодавства для запровадження діяльності бюро економічної безпеки

У другому читанні Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до адміністративного та кримінального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України» (законопроєкт № 3959-1 від 25 серпня 2020 року). У ході засідання відповідне рішення підтримали 296 народних депутатів.

«Законопроєкт визначає законодавче підґрунтя для створення та реалізації окремих завдань незалежного державного правоохоронного органу, який у тому числі повинен виконувати функції аналітичної оцінки, запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності», – зазначається у пояснювальній записці до документа.

Як пояснили автори законопроєкту, запровадження інституту детективів Бюро економічної безпеки України (далі – БЕБ України) потребує законодавчих змін, а саме внесення змін до адміністративного, кримінального та кримінального процесуального законодавства щодо визначення статусу нових суб’єктів кримінального провадження, їхніх повноважень та підслідності кримінальних правопорушень.

Відтак, новий закон встановлює наступні концептуальні положення щодо законодавства:

 1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення:
  • визначається відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами працівників БЕБ України, які мають спеціальні звання;
  • передбачається адміністративна відповідальність за незаконне використання найменування та ознак належності до БЕБ України.
 2. У Кримінальному кодексі України:
  • збільшується штраф за ухилення від сплати податків, зборів, інших обовязкових платежів;
  • вводиться відповідальність за шахрайство з податком на додану вартість, як окремий вид кримінального правопорушення, розслідування якого віднесено до компетенції БЕБ України.

За словами авторів законопроєкту, визначення окремого складу злочину щодо шахрайства з податком на додану вартість надасть можливість ефективно розслідувати факти розкрадання або заволодіння бюджетними коштами, а також дозволить уникати суперечності між правоохоронними органами під час встановлення ознак складу злочину передбаченого статтею 191 Кримінального Кодексу України.

 1. У Кримінальному процесуальному кодексі України:
  • визначається основна та додаткова підслідність БЕБ України;
  • вносяться необхідні зміни щодо виключення такого суб’єкта кримінального провадження як «орган, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства» та введення нового суб’єкта – Бюро економічної безпеки України;
  • закріплюються повноваження для здійснення оперативними підрозділами БЕБ України негласних слідчих (розшукових) дій, а також вносяться інші зміни задля належного досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності органу;
  • запроваджується відповідальність за невиконання ухвали слідчого судді.

Слід зауважити, що згідно з прикінцевими та перехідними положеннями, закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України.

Поділитися