20 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні проєкт Закону № 8131 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки». Такі зміни покликані запровадити в нашій країні європейські стандарти податкової звітності та підвищити прозорість платників податків перед державою шляхом автоматичного обміну інформацією для виявлення активів, які не були задекларовані платниками податків.
Йдеться про так звані стандарти Executive Office for Immigration Review (або EOIR) та Common Reporting Standard (або CRS), схвалені Організацією економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР). Впровадження у національне законодавство зазначених стандартів є обов’язковою умовою для приєднання України до міжнародної системи обміну інформацією в рамках Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information (MCAA CRS), далі – Багатостороння угода CRS), до якої Україна в особі Державної податкової служби України приєдналася в серпні 2022 року.
Зокрема, основні положення законопроєкту встановлюють:
-
функції та права контролюючих органів для забезпечення отримання інформації, необхідної для обміну, відповідно до Стандарту CRS;
-
вимоги для фінансових агентів застосовувати правила Стандарту CRS під час здійснення належної комплексної перевірки фінансових рахунків та подавати до ДПС інформацію про фінансові рахунки власників рахунків, які є податковими резидентами інших юрисдикцій – партнерів з обміну інформацією;
-
вимоги щодо мінімального строку зберігання документів та порядку надання контролюючому органу таких документів деякими суб’єктами господарської діяльності;
-
порядок отримання інформації для податкових цілей контролюючим органом відповідно до Стандарту CRS та на запит від компетентного органу іноземної юрисдикції на підставі міжнародного договору;
-
ефективний механізм контролю щодо дотримання вимог Стандарту CRS фінансовими агентами.
З 01 липня 2023 року законопроєкт вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи підлягають рахунки автоматичному обміну (чи є рахунки підзвітними). Стандарт CRS містить окремі правила належної перевірки для рахунків, відкритих до та починаючи з 01 липня 2023 року («нові рахунки» та «існуючі рахунки»). Залежно від цього встановлено окремі правила належної перевірки рахунків та строки для завершення цієї перевірки.
Крім того, передбачається, що всі банківські та небанківські структури України наділяються статусом фінансового агента, і з цього часу не лише акумулюватимуть дані про рахунки своїх іноземних клієнтів, а й передаватимуть їх до податкових органів.
Відтак, норми законопроєкту дозволять запустити автоматичний обмін даними про рахунки українських платників податків, які відкриті за межами нашої країни, а також рахунки юридичних осіб. Таким чином, це відкриває нові можливості для Державної податкової служби України щодо відстеження податкових ухилянтів і бенефіціарів контрольованих іноземних компаній.
Разом із тим, передбачено визначення строків проведення перевірок рахунків за кордоном залежно від їх загального балансу (сукупного залишку) або їх вартості на певний період, визначений законопроєктом.
Прийняття цього Закону дозволить забезпечити належне виконання Україною міжнародних зобов’язань щодо обміну інформацією для податкових цілей, підвищити прозорість та надійність України як держави-партнера з обміну інформацією, а також сприятиме запобіганню ухиленню від сплати податків та підвищенню рівня дотримання вимог податкового законодавства.