Прес-центр

Цікавий факт
07 липня 2021, 06:02
В ЄС закликають заборонити застосування штучного інтелекту для ідентифікації осіб в громадських місцях

На проблему захисту права кожної людини на анонімність у своїй спільній заяві звернули увагу глави Європейської ради із захисту даних та Європейського наглядового органу із захисту даних.

«Якщо ми хочемо зберегти наші свободи та створити орієнтоване на захист людей законодавство про використання штучного інтелекту, то вкрай важливо почати з загальної заборони на системи розпізнавання осіб в громадських місцях. Слід розуміти, що використання біометричної ідентифікації на відстані загрожує анонімності людей у соціальних просторах. Подібні програми суттєво втручаються у сферу основоположних прав і свобод, що ставить під сумнів саму їхню сутність», – йдеться у документі.

Згідно з цим, посадовці закликають заборонити використання в громадських місцях програм з ідентифікації людей по обличчю, ході, голосу, відбитках пальців, ДНК та іншим біометричним і поведінковим ознакам. Крім того, вони вважають, що уряди країн ЄС також мають заборонити будь-які системи штучного інтелекту, які класифікують людей за етнічним походженням, статтю, політичними поглядами чи сексуальною орієнтацією.

Слід зазначити, що у квітні цього року Єврокомісія вже запропонувала жорстко обмежити використання штучного інтелекту для ідентифікації осіб. Так, запропонований відомством законопроєкт передбачав заборонити в межах Європейського Союзу програми, які дозволяють вести «соціальний рейтинг» на зразок китайської системи. Що ж стосується питань прийняття на роботу, охорони інфраструктури та правопорядку, складання кредитних рейтингів, то документ передбачав запровадження жорстких правил та обмежень.

Цікавим є те, що Єврокомісія запропонувала також ввести штрафи за порушення цих правил. Так, якщо в них винна приватна компанія, штрафні санкції складатимуть до 6% від обороту, але не менше ніж на 30 млн євро. На думку експертів, при доопрацюванні законопроєкту Єврокомісії доведеться врахувати думку не тільки глав європейських відомств, що відповідають за захист персональних даних, але й урядів окремих країн ЄС та позиції фракцій в Європарламенті. Очікується, що цей процес може тривати декілька років.

Слід зазначити, що наразі збір, застосування та захист персональних даних в Європейському Союзі регулюється «Загальним регламентом захисту даних», який набрав чинності у 2018 році.

Поділитися