Прес-центр

Екологія
24 лютого 2023, 09:00
В Україні з’явиться Координаційний центр з оцінки екологічної шкоди

Російська збройна агресія в Україні призвела до катастрофічних екологічних наслідків - держава-терорист знищує наземні та водні екосистеми, промислові об’єкти, транспортну інфраструктуру, будинки, руйнує системи водо- та електропостачання, очисні споруди, підриває склади паливно-мастильних матеріалів, наносить авіаудари по підприємствах, які використовують небезпечні хімічні речовини у виробництві. Все це призводить до забруднення атмосферного повітря, водних об’єктів і підземних вод, загрожує підтопленням площ, а також призводить до пошкодження ґрунтового покриву, лісових пожеж, особливо на територіях природно-заповідного фонду.

Такі наслідки війни не мають локального характеру лише для нашої країни, а провокують широкомасштабну та транстеріторіальну екологічну катастрофу з довгостроковими наслідками для довкілля і здоров’я людей, що і викликає стурбованість у міжнародної спільноти.

На цьому тлі Комітет Верховної Ради України з питань екологічної безпеки повідомив про запровадження важливої ініціативи, покликаної зафіксувати та згодом компенсувати екологічні наслідки російської агресії проти нашої країни. Відтак, за підтримки Програми розвитку ООН (далі – ПРООН) в Україні створять Координаційний центр з оцінки екологічної шкоди (далі – КЦЕШ, Координаційний центр).

Очікується, що КЦЕШ стане максимально ефективним форматом взаємодії з ПРООН та працюватиме для підтримки роботи Державної екологічної інспекції України щодо фіксації екологічних збитків та проведення розрахунків завданої шкоди навколишньому середовищу.

Як зазначається, всі роботи та послуги щодо запровадження проєкту будуть забезпечені ПРООН у межах 6,3 млн євро, а за потреби бюджет може бути розширений.

Забезпечувати роботу Координаційного центру будуть сучасні мобільні лабораторії, що дозволить оптимізувати та удосконалити відбір проб і зразків, а також підвищить якість аналізу впливу на довкілля. До того ж проєкт передбачає залучення додаткових експертів як для розробки методик з оцінки екологічних збитків, так і для роботи за іншими напрямами (моніторинг, фіксація подій тощо), а також створення та формування електронного реєстру екологічних збитків.

При цьому, напрацювання КЦЕШ планується використовувати не лише у воєнний час, але й після закінчення війни.

Поділитися