Прес-центр

Екологія
08 лютого 2022, 06:10
В Україні затвердили стратегію розвитку електричного транспорту

«План заходів з підтримки електромобільності» розробили британські консультанти у тісній взаємодії з Державним агентством автомобільних доріг України (далі – Укравтодор) та Командою підтримки реформ при Укравтодорі.

«В останні роки попит на сучасний електротранспорт в Україні постійно зростає. Відтак, минулого року було придбано та поставлено на облік на 19% більше електрокарів, ніж у 2020 році. Разом з тим, у загальній структурі їх все ще замало: оскільки у 2021 році першу реєстрацію отримали 620,7 тисяч автомобілів, з яких лише 1,4 % – з електродвигуном», – йдеться у повідомленні на Урядовому порталі.

Національна транспортна стратегія України передбачає збільшення частки електротранспорту до 75% до 2030 року. Рушійними силами електрифікації транспорту є потреба в енергетичній безпеці, прагнення знизити забруднення повітря та навіть зменшити викиди парникових газів.

Однак, основним стримувальним фактором розвитку електричного транспорту в нашій країні вважається відсутність базової інфраструктури. Наразі існує мала кількість зарядних станцій, особливо, у випадку міжрегіональних подорожей.

«Саме тому вкрай важливою є підтримка Укравтодору, який опікується розвитком державних доріг», – наголошує міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. Крім того, за його словами, розвиток електромобільності передбачає збільшення потреби у стабільності фінансування робіт з утримання, оновлення та будівництва доріг. Адже одним із ключових джерел наповнення Дорожнього фонду є справляння акцизу з пального. У випадку електромобілів, акциз сплачується за реєстрацію, проте, надалі власники таких автівок не сплачуватимуть жодного акцизу з пального.

«Таким чином, План дозволяє побачити взаємозв’язок розвитку електромобільності та стабільності фінансування Укравтодору. Попри те, що частка електромобілів у обсягах продажів наразі є обмеженою, загальний ефект, зумовлений зростанням рівня моторизації, компенсуватиме вплив зростання частки електромобілів на фінансове забезпечення Укравтодору», – впевнений Олександр Кубраков.

Відтак, ключовими напрямами заходів є:

  • розвиток мережі зарядних пунктів на автомобільних дорогах державного значення;
  • розроблення та впровадження заходів для забезпечення стійкості фінансування доріг;
  • сприяння електрифікації транспортних засобів у сфері дорожнього господарства.

Цікавим є те, що зазначений План є частиною пакета реформ, який реалізується Укравтодором у партнерстві з Європейським банком реконструкції та розвитку. Зокрема, йдеться про чотири ключові напрями розвитку цієї сфери:

  • реформа системи закупівель;
  • підвищення безпеки руху;
  • запуск антикорупційної програми;
  • розбудова інфраструктури для електротранспорту.

За даними Укравтодору, на 1 січня 2022 року в Україні зареєстровано понад 33 тисячі електромобілів. Відтак, лише минулого року громадяни нашої країни придбали 8,8 тисячі автівок з електродвигуном.

«Відповідно до стратегічних цілей нашої держави, кількість електромобілів має зрости в рази. Ми плануємо збільшити щорічну кількість реалізацій авто з електродвигуном у більш ніж 10 разів до 2030 року. Проте, це неможливо без забезпечення доріг належною інфраструктурою. Саме тому запровадження цього Плану допоможе нам належним чином втілити як фінансові, так і інженерні рішення для розвитку електромобільності», – зазначив перший заступник голови Укравтодору Андрій Івко.

Поділитися