Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило перелік дерев, які заборонено використовувати для відтворення лісів і полезахисних смуг. Зазначені види дерев є інвазивними (чужорідними), оскільки вони здатні змінювати та навіть знищувати природні екосистеми.
З відповідним наказом можна ознайомитись за посиланням.
Оскільки у природі будь-який вид має свою екологічну нішу, кожна рослина чи тварина гармонійно пристосовані до певної місцевості, кількості поживних речовин, вологості, довжині світлового дня тощо, а тому мають конкурувати між собою за простір, запилювачів та інші природні ресурси. Коли ж в стійку екосистему потрапляють інвазивні види, вони не зустрічають на нових територіях природних ворогів і швидко розмножуються, захоплюючи простір та витісняючи місцеві види із звичних для них природних ландшафтів.
Особливо активно чужорідні види поширюються у пошкоджених екосистемах, що, на жаль, наразі спостерігається на території нашої країни, навколишнє природне середовище якої суттєво постраждало внаслідок російської військової агресії.
До списку інвазивних, видів дерев, які в Україні забороняється висаджувати для створення та відновлення лісів і полезахисних смуг потрапило 13 найбільш агресивних видів дерев, серед яких:
- аралія маньчжурська;
- в'яз низький;
- гледичія колюча;
- горіх чорний;
- дуб червоний;
- каркас західний;
- клен ясенелистий;
- маслинка вузьколиста;
- павловнія (види та гібриди);
- робінія звичайна;
- черемха пізня;
- ясен пенсільванський.
Крім того, поширення інвазивних видів рослин зменшує біорізноманіття комах, і, як наслідок, птахів, ссавців та інших тварин. Деякі популяції можуть просто зникнути.
Поширення видів тварин та рослин на нові території є нормальним біологічним процесом, однак, вже три мільйони гектарів українських лісів постраждали через російську військову агресію, та наразі потребують відновлення. Саме тому запроваджена боротьба з агресивними видами-чужинцями є важливим природоохоронним кроком, який дозволить відновити в Україні стійкі до кліматичних змін ліси з високими захисними властивостями та зберегти біорізноманіття.