Прес-центр

Цікавий факт
27 липня 2021, 06:00
В Ісландії оприлюднили результати масштабного експерименту щодо переходу на чотириденний робочий тиждень

Ісландська асоціація місцевої демократії Alda та дослідний інститут Autonomy, які проводили дослідження, дійшли висновку, що скорочення робочих годин не лише не призводить до втрати продуктивності, але й робить працівників набагато щасливіше, принаймні в адміністративному секторі.

Цей експеримент розпочався в Ісландії під тиском громадських організацій ще у 2015 році та охопив 2500 співробітників різних громадських установ – від поліцейських ділянок до геріатричних пансіонатів (будинків літніх людей).

Учасникам скоротили звичний 40-годинний робочий тиждень до 36-ти або 35-ти годин, зберігши при цьому їхню заробітну плату.

Експеримент тривав до 2019 року та призвів до серйозних наслідків: протягом наступних двох років ісландські профспілки та їхні федерації домоглися або офіційного скорочення робочих годин, або права на таке скорочення для 80% працівників.

Утім, під час проведення дослідження організації по-різному реалізовували зазначену норму в 35 або 36 робочих годин. Зокрема, для поліцейських робочі дні скорочувалися на годину з понеділка по четвер та на дві години у п'ятницю.

Організатори дослідження відзначають, що в ісландському суспільстві з його порівняно невеликою різницею в розмірі доходів, розвиненою економікою та ефективною системою охорони здоров'я давно формується переконання, що країні потрібно скоротити робочі години через розуміння громадянами неефективності тривалих робочих тижнів.

Крім того, в сусідніх скандинавських країнах, обов'язкове число робочих днів в тиждень також менше: 37 годин – у Данії та по 37,5 годин – у Фінляндії та Норвегії.

«Судячи з усього, в умовах чотириденного робочого тижня мотивація співробітників та продуктивність праці зростає, адже працівники відчувають себе більш мотивованими та працюють ефективніше», – зазначив один з авторів дослідження. – «При цьому працівники намагаються зберегти таку ж продуктивність, яку б мали при 40-годинному режимі, що спонукає їх до більшої концентрації на роботі та мінімізації марної трати часу».

Таким чином, у результаті дослідження вдалося спростували поширену думку про те, що скорочення робочих годин призводить до підвищення навантаження, тому що співробітники змушені будуть так чи інакше працювати понаднормово, щоб не втрачати продуктивності.

Поділитися