Ісландська асоціація місцевої демократії Alda та дослідний інститут Autonomy, які проводили дослідження, дійшли висновку, що скорочення робочих годин не лише не призводить до втрати продуктивності, але й робить працівників набагато щасливіше, принаймні в адміністративному секторі.
Цей експеримент розпочався в Ісландії під тиском громадських організацій ще у 2015 році та охопив 2500 співробітників різних громадських установ – від поліцейських ділянок до геріатричних пансіонатів (будинків літніх людей).
Учасникам скоротили звичний 40-годинний робочий тиждень до 36-ти або 35-ти годин, зберігши при цьому їхню заробітну плату.
Експеримент тривав до 2019 року та призвів до серйозних наслідків: протягом наступних двох років ісландські профспілки та їхні федерації домоглися або офіційного скорочення робочих годин, або права на таке скорочення для 80% працівників.
Утім, під час проведення дослідження організації по-різному реалізовували зазначену норму в 35 або 36 робочих годин. Зокрема, для поліцейських робочі дні скорочувалися на годину з понеділка по четвер та на дві години у п'ятницю.
Організатори дослідження відзначають, що в ісландському суспільстві з його порівняно невеликою різницею в розмірі доходів, розвиненою економікою та ефективною системою охорони здоров'я давно формується переконання, що країні потрібно скоротити робочі години через розуміння громадянами неефективності тривалих робочих тижнів.
Крім того, в сусідніх скандинавських країнах, обов'язкове число робочих днів в тиждень також менше: 37 годин – у Данії та по 37,5 годин – у Фінляндії та Норвегії.
«Судячи з усього, в умовах чотириденного робочого тижня мотивація співробітників та продуктивність праці зростає, адже працівники відчувають себе більш мотивованими та працюють ефективніше», – зазначив один з авторів дослідження. – «При цьому працівники намагаються зберегти таку ж продуктивність, яку б мали при 40-годинному режимі, що спонукає їх до більшої концентрації на роботі та мінімізації марної трати часу».
Таким чином, у результаті дослідження вдалося спростували поширену думку про те, що скорочення робочих годин призводить до підвищення навантаження, тому що співробітники змушені будуть так чи інакше працювати понаднормово, щоб не втрачати продуктивності.