Прес-центр

Буква закону
18 серпня 2021, 06:02
Уряд Франції оштрафували на 10 мільйонів євро через забруднення повітря у великих містах

Таке рішення за позовом екологів проти держави ухвалила Державна рада, або Вищий орган адміністративного правосуддя у Франції. Крім того, під загрозою нового штрафу, Держрада вимагає від влади запровадження додаткових заходів щодо покращення якості повітря у французьких мегаполісах та великих містах.

Цікавим є те, що зазначена сума у 10 мільйонів євро – рекордний для Франції штраф за невиконання вимог Вищого органу адміністративного правосуддя.

Позивачами у цій справі виступили екологічні організації Amis de la Terre та Greenpeace, які звинувачують уряд в нездатності досягти суттєвого зниження шкідливих викидів.

Слід зауважити, що у Франції небезпечний рівень забруднення атмосфери призводить щорічно до передчасної смерті 40 000 осіб.

Представники зазначених екологічних організацій назвали дане рішення «історичним». Перше рішення за позовом екологів Держрада ухвалила ще у 2017 році, зобов'язавши уряд у 13 найбільших французьких містах запровадити заходи, необхідні для зниження концентрації в повітрі діоксиду азоту NO2 та твердих частинок ТЧ10 (діаметром менше ніж 10 мікронів).

Три роки по тому Вищий орган адміністративного правосуддя констатував, що у восьми мегаполісах із тринадцяти порогові значення атмосферного забруднення залишилися суттєво перевищеними. Уряду було дано пів року на запровадження додаткових заходів.

Нову оцінку дій влади Держрада розпочала у 2020 році, у результаті чого дійшла до висновку, що у п'яти містах – у Парижі, Ліоні, Марселі, Тулузі та Греноблі – вміст двоокису азоту NO2 та твердих частинок ТЧ10 залишається підвищеним або його зниження не є значним.

У своєму новому рішенні Вищий орган адміністративного правосуддя вказав, що не може вважати запроваджені заходи «достатніми» та «спроможними забезпечити» виконання його ухвал, винесених у 2017 та 2020 роках. Йдеться про наступні заходи:

  • аудит державної політики щодо зменшення забруднення повітря;
  • створення «зон низьких викидів» у мегаполісах та великих містах;
  • скорочення автомобільного руху (заборона дизельних або старих бензинових авто з високим рівнем шкідливих викидів);
  • програма поетапної заборони систем опалення, які працюють на мазуті та газі.

Цікавим є те, що призначене покарання у вигляді штрафу в розмірі 10 млн євро винесене лише за перше півріччя 2021 року. Крім того, цього разу Держрада визначила адресний розподіл всієї суми, яка повинна бути перерахована не в загальний бюджет держави, а профільним агентствам і інститутам, які відповідають за моніторинг та розробку заходів боротьби із забрудненням повітря.

На початку майбутнього року Вищий орган адміністративного правосуддя знову проаналізує те, як уряд Франції виконує його вимоги, та може призначити новий штраф, якщо запроваджені заходи будуть недостатніми.

Поділитися