Прес-центр

Буква закону
05 жовтня 2021, 06:05
Україна перейшла на електронну форму листків непрацездатності

З 01 жовтня 2021 року у нашій країні запрацювала єдина інформаційна медична система. Відтепер усі заклади охорони здоров’я видаватимуть електронні лікарняні, що дозволить роботодавцям належно організовувати робочий процес, суттєво зменшить навантаження на лікарів та спростить отримання страхових виплат для пацієнтів.

Для ефективного запровадження системи е-лікарняних Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство охорони здоров’ям України, Національна служба здоров'я України та представники Медичної інформаційної системи організували тренінги та вебінари для лікарів про правильне формування медичних висновків та листків непрацездатності в електронному форматі, а також навчили їх працювати з ними.

Е-лікарняні складатимуться з двох частин. Після обстеження пацієнта у медичному закладі, лікар у Реєстрі Електронної системи охорони здоров’я створює документ із загальним діагнозом та особисто посвідчує його електронним підписом. Передбачається, що це гарантує повну відповідальність медичного працівника за дані, які вносяться у документ. За правдивістю відомостей стежитимуть робітники Фонду соціального страхування України.

Про створення медичного висновку пацієнт дізнається шляхом отримання смс-повідомлення. Після цього документ потрапляє до Реєстру Пенсійного фонду України, і вже там формується електронний листок непрацездатності – саме той документ, за яким нараховуються страхові виплати. Про це пацієнту також буде повідомлено по смс. Цікавим є те, що роботодавець зможе побачити лікарняний у своєму кабінеті страхувальника на порталі електронних послуг Пенсійного фонду з першого дня тимчасової непрацездатності свого працівника.

«До цього часу пацієнту доводилося відвідувати лікарів для отримання, продовження, закриття паперового листка непрацездатності. А це – нескінченні відвідування медичного закладу та черги «за печаткою». Потім отриманий листок людина мала самостійно здати своєму роботодавцю, відвідавши кадрову службу та бухгалтерію. Якщо термін непрацездатності продовжувався, а людина обмежена у пересуванні, то отримання виплат за лікарняним доводилось відтерміновувати», – розповіла Міністр соціальної політики Марина Лазебна.

За її словами, нова система усуває всі ці складнощі для людини. Оформлення документів відбувається автоматично, як і інформаційний обмін між закладом охорони здоров’я, Пенсійним фондом, роботодавцем та Фондом соціального страхування. Отже, за такої моделі чітко розділиться медична та соціальна складові: лікарі займатимуться лише лікуванням пацієнтів, а оформлення листків непрацездатності відбуватиметься на соціальній стороні.

За даними Міністерства соціальної політики України, наразі Пенсійним фондом у середньому щоденно опрацьовується близько 30 тисяч медичних висновків про тимчасову непрацездатність, а Фондом соціального страхування вже прийнято до оплати 94 тисячі електронних листків непрацездатності на суму майже 154 млн гривень.

Поділитися