Прес-центр

Огляд законодавства
22 березня 2023, 09:00
Ухвалено закон про компенсації за пошкоджені, зруйновані об’єкти нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації проти України

Через російську військову агресію майже 1,5 мільйона українців втратили своє житло, тоді як понад 2,5 мільйона мають його пошкодження, що складає понад 25 мільйонів квадратних метрів. Ще на початку війни Президент України наголосив на найважливішому рішенні — усе зруйноване житло має бути компенсовано.

17 березня 2023 року Президент України підписав Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України”, детальніше ознайомитися з яким ви можете за посиланням.

Вищевказаний Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Відтепер українці, чиє житло зруйноване чи знищено внаслідок війни, матимуть механізм для подання заявки на компенсацію, за результатами чого отримуватимуть житловий сертифікат – документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми. Цей сертифікат відображатиме суму компенсації за зруйноване майно та може використовуватися для купівлі нового житла в будь-якому населеному пункті України.

А також, компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна буде надаватись у вигляді грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

При цьому, цікавим є те, що відсутній граничний розмір компенсації – і грошової, і у вигляді житлового сертифіката, – як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване його коштом.

Якщо ж ціна нового житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише коштом грошей, отриманих від рф для відшкодування збитків.

Згідно з текстом закону, компенсацію пропонується надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість (квартири, інші житлові приміщення (зокрема, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, в яких зведені опорні та зовнішні конструкції).

Також, власники приватних будинків матимуть вибір – отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

При цьому компенсації надаватимуться виключно за майно, що пошкоджене або зруйноване в період з 24 лютого 2022 року. Тоді як не можна буде отримати компенсацію за об'єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Право на компенсацію отримають всі фізичні особи – громадяни України, які є власниками пошкодженого або зруйнованого внаслідок бойових дій житла. Тоді як не зможуть отримати компенсацію будь-які особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

Можливість отримати компенсацію за пошкоджене або зруйноване житло діятиме протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився). Тоді як використати сертифікат можна буде протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.

Подати заяву про надання компенсації за знищене майно можна під час дії воєнного стану та у строк до 90 днів з дня його припинення на території, де знаходиться пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.

Для того, щоб отримати компенсацію потрібно буде звернутися до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, які будуть створені виконавчими органами місцевих рад, військовими або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів за місцем знаходження знищених та/або пошкоджених об’єктів нерухомого майна.

Заява про надання компенсації можна подати двома способами:

  • в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, а також через мобільний додаток Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (через портал Дія);
  • в паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, або нотаріуса.

Важливо зауважити, що подання заяви про надання компенсації здійснюється незалежно від місця проживання (перебування) фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.

Якщо власник знищеного та/або пошкодженого майна знаходиться за межами території України, він може видати в посольстві України довіреність на представництво інтересів та уповноважити конкретну особу на подання заяви про надання компенсації в Україні, та /або укласти договір про надання правової допомоги з адвокатом, який буде здійснювати представництво інтересів такої особи у відповідному органі.

Заява про надання компенсації розглядається Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не більше 30 календарних днів з дня подання. Рішення про надання компенсації отримувачу компенсації – спадкоємцю приймається після отримання свідоцтва про право на спадщину.

Також, важливо зауважити, що загалом компенсація здійснюватиметься у порядку черговості надходження заяв у розрізі кожного населеного пункту (територіальної громади) та способу надання компенсації у межах території відповідної територіальної громади.

Згідно з текстом закону, передбачені наступні джерела фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно:

  1. Кошти державного та місцевих бюджетів.
  2. Кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів.
  3. Міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога.
  4. Репарації або інші стягнення з російської федерації;
  5. Інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Таким чином, можна сподіватися, що прийнятий Закон стане важливим законодавчим підґрунтям для реалізації обов'язків держави щодо відновлення житла всім українським громадянам, які втратили його повністю або частково внаслідок російської військової агресії.

Слід зазначити, що вказана законодавча ініціатива є позитивною тенденцією, яка дає надію мільйонам українців на відновлення власного житла, адже держава свідомо взяла на себе настільки великий обсяг фінансових зобов’язань, що обумовлює виникнення певних труднощів при реалізації механізмів компенсації, зокрема з питань наповнення джерел фінансування.

Загалом механізм компенсації, запропонований в Законі, створює передумови для налагодження загального процесу відбудови, що сприятиме розвитку не тільки будівельної галузі, а й супутніх галузей, створенню нових робочих місць. Беззаперечно це сприятиме стабілізації економічної ситуації, наскільки це можливо в умовах війни, а також може стати основою для повоєнної відбудови наразі окупованих територій країни.

Поділитися