Прес-центр

Буква закону
08 листопада 2021, 06:00
У якому випадку потрібен дозвіл особи на зйомку фото або відео?

Фотографування та зйомка відео стало невідємною частиною повсякденного життя будь-якої сучасної людини. Однак, проведення фото- та відеозйомки у громадських місцях регламентовано чинним законодавством, тому кожен з нас має право на захист, якщо мимоволі стає учасником зйомки.

За інформацією Міністерства юстиції України, знімання людей з ціллю подальшого оприлюднення фото-, відеоматеріалу регламентується статтею 307 Цивільного кодексу України. Однак, це право може бути обмежене. Відтак, знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку можливе лише за її згодою (крім деяких виключень), оскільки такий процес може суттєво порушувати її особисті немайнові права.

Слід зауважити, що у випадку проведення відкритої зйомки на вулиці, на зборах, конференціях та інших публічних заходах, припускається, що фізична особа надала згоду на її знімання. Однак, якщо керівник підприємства, установи чи організації захоче встановити відео-, аудіотехніку для фіксації дій своїх працівників, він повинен попередньо отримати їхню письмову згоду та відобразити такі умови праці у правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Разом з тим, знімання фізичної особи може проводитися без її згоди представниками правоохоронних органів у рамках розслідування кримінального провадження. Як правило, такі зйомки проводяться під час негласних слідчих розшукових дій (НСРД) та на підставі відповідного рішення суду.

Крім того, відповідно до статті 40 Закону України «Про національну поліцію», для забезпечення громадської безпеки та порядку представники поліції можуть закріплювати на форменому одязі та службових транспортних засобах, а також розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну відео-, фототехніку.

Також, вони можуть використовувати інформацію, отриману за допомогою такої техніки з метою:

  • попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності;
  • забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Слід зауважити, що інформація про розміщену автоматичну відео-, фототехніку має бути розміщена на видному місці.

Ще однією категорією фізичних осіб, стосовно яких можна проводити відео-, фотознімання є службові, посадові або публічні особи органів державної влади та місцевого самоврядування під час виконання ними своїх посадових обов’язків.

Міністерство юстиції України нагадує, що фізична особа має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до суду, якщо відео-, фотозйомка відбувалася без її згоди та дозволу, а подальше публічне відтворення, розповсюдження відповідних зображень завдало їй матеріальної та/або моральної шкоди.

Поділитися