Прес-центр

Цікавий факт
14 січня 2022, 06:00
У Китаї розробили систему штучного інтелекту, здатну замінити прокурора у кримінальному процесі

Над створенням унікальної системи, здатної аналізувати кримінальну справу та самостійно формувати обвинувачення природною мовою, працювали науковці з Китайської академії наук на замовлення прокуратури Шанхая.

Цікавим є те, що у Китаї прокуратура протягом останніх п’яти років поступово запроваджує технології на базі штучного інтелекту задля автоматизації рутинних завдань та підвищення продуктивності праці. Наразі прокурори там нерідко використовують спеціальне програмне забезпечення, відоме під назвою «System 206», яке автоматично аналізує переконливість доказів, умови правомірності затримання підозрюваного та ступінь небезпечності передбачуваного злочинця для суспільства. Більш того, зазначена система штучного інтелекту навіть формує власні рекомендації щодо обрання запобіжного заходу. Проте, остаточне рішення у конкретній справі все ж таки приймає людина – працівник прокуратури.

Однак, нова технологія – наразі назви у неї ще немає, – повністю автономна. Таким чином, на відміну від «System 206», нова система штучного інтелекту зможе проаналізувати будь-який етап судового розгляду без участі людини. Автори розробки стверджують, що програма-обвинувач приймає справедливі рішення на підставі матеріалів справи у 97% випадків завдяки глибокому аналізу даних та докладного розгляду, який включає близько тисячі параметрів. Крім того, висока точність результатів досягається завдяки нейромережі, яка самонавчається та вже проаналізувала понад 17 тисяч справ, що розглядалися у Китаї з 2015 до 2020 року.

Наразі новостворена система штучного інтелекту спеціалізується на розгляді найпоширеніших типів злочинів, серед яких шахрайство з кредитними картками, гемблінг, небезпечне водіння, навмисне завдання фізичної шкоди, крадіжки, перешкоджання виконанню службових обов'язків, а також «нав'язування сварок та провокування неприємностей» (досить розпливчасте звинувачення, яке часто використовується владою).

З часом автори програмного забезпечення планують покращити його – розширити перелік звинувачень, з якими вміє працювати система, та реалізувати можливість пред'являти більше одного звинувачення підозрюваному у рамках однієї справи.

Однак, новостворена система штучного інтелекту вже зазнала критики з боку працівників юридичної сфери. Зокрема, один з прокурорів міста Гуанчжоу висловив занепокоєння щодо високої ймовірності помилок, відповідальність за які можуть понести як працівники прокуратури, так і розробники програмного забезпечення. Крім того, за його словами, під час прийняття рішення у справі штучний інтелект спирається на наявні прецеденти та не враховує мінливі соціальні умови.

Слід зауважити, що в Китаї системи штучного інтелекту наразі використовуються майже в усіх урядових структурах. Такі розробки покликані підвищити ефективність праці, знизити корупційні ризики та посилити контроль. Відтак, у більшості китайських в'язниць відповідні технології запроваджені для відстеження фізичного та психічного стану ув'язнених з метою зниження рівня насильства.

Поділитися