Прес-центр

Екологія
19 серпня 2021, 06:03
У Гренландії за один день розтануло понад 8,5 мільярдів тонн льоду

Експерти дослідницького порталу Polar Portal виявили, що цього літа Гренландський льодовиковий щит зазнав різкого танення, а стрімкий потік тепла досяг крижаних глибин.

Відтак, дані данського уряду підтверджують, що кожного дня там втрачається близько 8,5 мільярдів тонн поверхневої маси льоду. Такі масштаби є насправді вражаючими, адже щодня крижаний щит утворює достатньо талої води, щоб деякі європейські країни пішли під воду на кілька сантиметрів. Зокрема, Греція могла б затонути на 6,5 см.

Таким чином, поступово лід перетворюється на воду та тече до океану, сприяючи стійкому підвищенню глобального рівня моря.

«Це дуже стрімкий процес, тому, ймовірно, зовсім скоро вигляд Гренландії зміниться назавжди. Сезонний сніг, схожий на ковдру, вже розтанув, а тому танення відбуватиметься все швидше. Дивно бачити, наскільки вразливою виявилася така гігантська товща льоду. Я вражений потужністю сил, які на неї діють», – прокоментував Марко Тедескі, експерт з льодовиків з Університету Колумбії та науковий співробітник НАСА.

Цікавим є те, що зазвичай кожного року сезон танення льоду в Гренландії триває з червня по серпень. Дані уряду Данії показують, що з початку червня цього року острів втратив вже понад 100 мільярдів тонн льоду. Згідно з розрахунками науковців, наразі Гренландський льодовиковий щит тане швидше, ніж будь-коли за останні 12 000 років.

Слід зауважити, що така швидкість танення, яка збільшується у міру підвищення глобальної температури, змінює океанічні течії, впливає на морські екосистеми та створює пряму загрозу для прибережних міст, що ризикують бути затопленими через сильні повені.

«Мене непокоїть відсутність достатньої політичної реакції на цю проблему», – зазначив Марко Тедескі. – «Найкраща стратегія не є несподіванкою – ми маємо досягти нульового рівня викидів та захистити вразливе населення у прибережних регіонах, яке наражається на найбільшу небезпеку».

Поділитися