Прес-центр

Екологія
02 лютого 2022, 06:02
Температура нагріву океану б'є рекорди шостий рік поспіль

Згідно з результатами дослідження, опублікованого науковою спільнотою в журналі «Досягнення в галузі атмосферних наук» (англ. «Advances in Atmospheric Sciences»), минулого року була зафіксована найвища температура океану за всю історію спостережень. Таким чином, новий зареєстрований показник вчергове побив рекорди попередніх років за всю історію спостережень з 1955 року.

За словами науковців, нагрівання Світового океану насамперед спричинене антропогенною діяльністю людини та, як наслідок, дедалі більшою кліматичною кризою, що є абсолютно простим індикатором глобального потепління.

Відтак, у 2021 році океани по всьому світу стали ще теплішими, попри кліматичне явище Ла-Нінья, яке раз у 6-7 років виникає на сході Тихого океану та проявляється як різке зниження поверхневої температури води набагато нижче кліматичної норми у цій зоні. У такий час на сході Тихого океану встановлюється незвично холодна погода, на території Індокитаю, Індії та Австралії спостерігаються потужні мусонні дощі, а у країнах Карибського басейну і США – посухи та смерчі.

«Тепловміст океану неухильно зростає в усьому світі, і це є основним показником антропогенної природи зміни клімату», – наголосив Кевін Тренберт, кліматолог з Національного центру атмосферних досліджень у Колорадо та співавтор дослідження. За його словами, минулого року навіть Ла-Нінья не вдалося охолодити Світовий океан.

Також, науковці стверджують, що потепління океанської води призводить до посилення штормів, ураганів та екстремальних опадів, що збільшує ризик повеней. Тепла океанська вода розширюється і роз'їдає великі крижані щити Гренландії та Антарктиди, які разом щороку втрачають близько 1 трильйона тонн льоду на рік, причому усі ці процеси також сприяють підвищенню рівня моря.

У міру того, як Земля нагрівається від спалювання величезної кількості викопного палива, суцільної вирубки лісів та інших шкідливих видів людської діяльності, океани беруть на себе основний тягар надлишкового тепла. Понад 90% його поглинається океанами, що тимчасово врятує людство та інші наземні види тварин, птахів і рослин від температур, які були б катастрофічними для нашого життя.

За словами науковців, вкрай нелегко представити кількість тепла, яку щороку поглинають океани. Відтак, у 2021 році поверхневі води Світового океану поглинули на 14 зеттаджоулів (одиниця електричної енергії, що дорівнює одному секстильйону джоулів) більше тепла, ніж за рік до цього. Для порівняння, усе світове виробництво електроенергії на рік ледве сягає половини 1 зеттаджоуля.

За словами Джона Абрахама, експерту в галузі термальних наук з Університету Сент-Томас у Міннесоті, тенденція до швидкого нагрівання океанських вод настільки яскраво виражена, що сліди антропогенного впливу помітні лише за останні чотири роки спостережень.

«Доки ми не досягнемо нульових викидів, нагрівання триватиме, і ми щороку битимемо рекорди вмісту тепла в океані», – наголосив він. – «Однак, це розуміння дає нам основу для дії у боротьбі зі зміною клімату».

Поділитися