Прес-центр

Екологія
08 липня 2021, 06:03
Світ може ніколи не відновитись від наслідків кліматичної кризи

Науковці, які досліджують зміни клімату, занепокоєні тим, що глобальне потепління спричинить перелом всіх природних систем Землі, який призведе до великої та, ймовірно, незворотної катастрофи, якщо ми вже зараз не почнемо протидіяти цьому.

До таких висновків дійшла Міжурядова група експертів зі зміни клімату. На їхню думку, негативні наслідки кліматичної кризи для людства є набагато ближчими, ніж думає більшість людей, і це незабаром докорінно змінить життя на Землі, навіть якщо викиди парникових газів вдасться взяти під контроль.

МГЕЗК працює над доповіддю про зміни клімату, яка буде поетапно опублікована цього літа та в наступному році. Відтак, у проєкті доповіді, який потрапив в ЗМІ минулого тижня, йдеться про конкретні порогові значення, після яких відновлення нашої планети від наслідків кліматичної кризи ризикує стати неможливим.

«Життя на Землі може відновитися після різкої зміни клімату. Можуть з’явитись нові біологічні види та екосистеми, але людство може загинути», – впевнені автори доповіді.

«Науковці не можуть знати певних термінів переломних моментів і зв'язку між ними, тому в минулих оцінках ці загрози були недостатньо глибоко проаналізовані. На цей раз риторика Міжурядової комісії зі зміни клімату чітка, оскільки людство має знати, що буде, якщо суспільство не почне діяти вже зараз», – наголосив Саймон Льюїс з Університетського коледжу Лондона.

Переломний момент настане, коли глобальна температура досягне конкретного рівня, в результаті чого одна криза швидко призведе до серії інших критичних подій з величезними негативними наслідками для людства. Оскільки підвищення температури призводить до танення льодовиків, ґрунт, який почне «розморожуватись», виділятиме метан – потужний парниковий газ, який своєю чергою призведе до ще більшого нагрівання.

Інші точки неповернення включають танення полярних крижаних покривів, яке, ймовірно, вже не вдасться компенсувати, навіть якщо різко скоротити викиди вуглецю у всьому світі. Крім того, цей процес катастрофічно підніме рівень моря, а також збільшить ймовірність того, що дощовий ліс Амазонки раптово перетвориться на савану.

«Такі наслідки кліматичної кризи активізують тривожні соціальні та економічні тенденції, такі як переміщення населення та конфлікти. Це являє собою найбільші потенційні ризики. До того ж такі наслідки часто залишаються поза оцінок, оскільки їх важко визначити кількісно», – зазначив Боб Уорд, директор з питань політики та комунікацій Науково-дослідного інституту зміни клімату та навколишнього середовища в Лондонській школі економіки.

Професор з Оксфордського університету Майлс Аллен відмовився коментувати оприлюднений проєкт доповіді, але підкреслив, що уникнути серйозних наслідків все-таки можливо.

«Важливо, щоб людство не трактувало ці дані нібито «ми все одно приречені, то навіщо ж турбуватися». Проблему можна та потрібно вирішувати! Ми могли б зупинити глобальне потепління, якби дійсно цього захотіли. Ми також знаємо, як це зробити. Треба просто діяти», – наголосив він.

Слід зауважити, що ще десять років тому науковці вважали, що обмеження глобального потепління до 2°C вище доіндустріального рівня буде достатнім для захисту майбутнього людства, але наразі прогнози швидко змінюються. Так, у проєкті доповіді йдеться, що нагрів навіть на 1,5°C може призвести до «серйозних, багатовікових, а в деяких випадках і незворотних наслідків».

Поділитися