Прес-центр

Буква закону
22 грудня 2021, 06:00
Суму судових витрат (витрати на правову допомогу), відшкодованих фізичній особі, необхідно включати до оподатковуваного доходу як додаткове благо

Відповідний висновок зроблено в Індивідуальній податковій консультації Державної податкової служби України від 02 листопада 2021 року № 4152/ІПК/99-00-04-03-03-06.

Крім того, у випадку, якщо податковий агент виплачує немайнову (моральну) шкоду за рішенням суду на користь фізичної особи – платника податків, у розмірі, який перевищує чотирикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року (зокрема, у 2021 році це становить 24 000 гривень, у 2022 році – 26 000 гривень), то таку суму оподатковують на загальних підставах податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором.

Згідно з текстом зазначеної ІПК ДПС, така позиція базується на тому, що до оподатковуваного доходу платника податків належить:

  1. Відповідно до пп. «а», пп. 164.2.14 Податкового Кодексу України, дохід у вигляді відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди. За винятком сум, що за рішенням суду спрямовують на відшкодування збитків, завданих платнику податків внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодування моральної шкоди у розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або у розмірі, визначеному чинним законодавством.

  2. Відповідно до пп. «г», пп. 164.2.17 Податкового Кодексу України, дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді суми грошового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податків. За винятком таких, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом коштом бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Податкового Кодексу України.

Поділитися