Прес-центр

Екологія
01 грудня 2020, 06:00
Сьогодні набула чинності Конвенція Тромсе

Україна стала десятою країною, яка ратифікувала цей Документ. Він стає чинним 1 грудня 2020 року, тобто «в перший день місяця, що настає після завершення тримісячного строку від дати, коли десята держава — член Ради Європи ратифікувала Конвенцію».

Рада Європи прийняла Конвенцію про доступ до офіційних документів 18 червня 2009 року у місті Тромсе (Норвегія). Цей Документ виводить доступ до публічної інформації на дуже високий рівень, тому положення Документу Україна врахувала під час розробки проєкту Закону «Про доступ до публічної інформації». Нагадаємо, що цей Закон свого часу увійшов до десятки найкращих у світі та наразі перебуває у першій десятці провідних європейських законів.

З того часу Конвенцію було відкрито для підписання країнами Ради Європи, проте для набуття нею чинності було потрібно, щоб її ратифікували 10 країн. Україна підписала Конвенцію у квітні 2018 року та того ж року намагалась ратифікувати її, проте не вистачило голосів у парламенті.

Однак, 20 травня 2020 року Верховна Рада все ж таки ухвалила законопроєкт № 0032, яким ратифікувала Конвенцію, а вже 19 серпня 2020 року законопроєкт набув чинності. Таким чином, Україна стала країною-ініціатором, яка забезпечила виведення сфери доступу до публічної інформації на міжнародний рівень.

Конвенція про доступ до інформації закріплює наступні стандарти:

  • країни мають гарантувати право на доступ до офіційних документів всім особам, а не лише своїм громадянам;
  • подання запитів має бути безкоштовним та без зазначення, чому саме запитувач хоче отримати цю інформацію;
  • відповідь на запит має надаватись у розумний і короткий строк;
  • обмеження у доступі до інформації мають проходити перевірку на шкоду та суспільний інтерес;
  • запитувач повинен мати доступні засоби оскарження порушення його права до незалежного органу та суду.

Крім того, Документ забезпечить створення системи моніторингу для забезпечення країнами-підписантами належної та ефективної імплементації положень Конвенції, розвитку права на доступ до офіційних документів.

До цього часу на міжнародному рівні не існувало універсального документу, який би забезпечував не тільки визнання державами права на доступ до інформації, а й регламентував всі необхідні заходи для забезпечення цього права.

Поділитися