Прес-центр

Екологія
25 листопада 2021, 06:05
Скільки відходів в Україні потрапляє на звалища?

За інформацією Асоціації управління відходами, наразі в Україні офіційно існує близько 6 тисяч сміттєзвалищ і полігонів для сміття. Більша частина з них (3,4 тисячі) вже вичерпали свій безпечний термін експлуатації та стала небезпечною для довкілля і потребує рекультивації.

Щороку на сміттєзвалища потрапляє 94% побутових відходів, ще 1% – спалюється та лише 5% – переробляється. Таким чином, близько 5% території нашої країни заповнені побутовими відходами, що за площею приблизно дорівнює розміру Харківської або Житомирської області.

За словами голови організації Ніколь Данилової, наразі наша країна має певні проблеми у сфері поводження з відходами.

«В умовах відсутності повної загальнонаціональної статистики та обліку відходів, і навіть при наявності доступних офіційних даних – ми бачимо жахливі цифри. Зокрема, наразі в Україні накопичено близько 15 мільярдів тонн відходів. Чому ж так стається? Ключовою відповіддю на це є відсутність кластеру переробки відходів», – зазначила вона.

Крім того, за даними Асоціації управління відходами поточна ситуація у цій сфері докладно описується наступними цифрами:

  • 14,6 мільйона тонн побутових відходів щороку виробляють українці;
  • 300 – 350 кг побутових відходів надходить на сміттєзвалища за рік від одного українця;
  • 434 мільйони тонн промислових відходів щороку виробляють українські підприємства;
  • 21% населення України не отримує послуг з вивезення побутових відходів;
  • 35% побутових відходів не вивозяться з Кіровоградської та Житомирської областей;
  • 0,08 осіб серед жителів нашої країни працюють у сфері поводження з відходами, що складає близько 18,4 тисячі громадян, тоді як реальна потреба у працівниках майже втричі більша;
  • 0% інвестицій у сферу поводження з відходами, за винятком ринку сміттєвозів;
  • 230 українських компаній мають ліцензії на поводження з відходами, але 35% з них не надають контактних даних або мають борги перед державою;
  • 1,8 мільярда доларів заборгованості за вивезення побутових відходів у 2020 році.

Крім того, за висновками експертів організації, локальні підприємства з переробки вторинної сировини (картону, паперу, скла, полімерів і пластику) в Україні завантажені лише на 70%. Мало того, вони навіть змушені купувати сміття за кордоном, щоб заповнити потужності хоча б на дві третини. Відтак, у цьому році загальна сума імпортованої вторинної сировини досягла 70 мільйонів доларів.

Основною причиною цієї проблеми експерти називають низьку якість сортування. Як наслідок, вторинна сировина стає непридатною для подальшої переробки. До того ж у нашій країні спостерігається вкрай низька вартість захоронення відходів на сміттєзвалищах та полігонах – близько 205 гривень за тону. Для порівняння, в європейських країнах це коштувало б щонайменше 200 євро (6000 гривень) за тонну.

Поділитися