Прес-центр

Екологія
23 листопада 2021, 06:05
Скільки пластику потрапило до Світового океану через пандемію COVID-19?

Науковці стверджують, що пандемія коронавірусу вочевидь матиме чимало наслідків для довкілля. Відтак, збільшення попиту на засоби індивідуального захисту, серед яких медичні маски та одноразові рукавички, призвело до суттєвого збільшення кількості пластикових відходів, які потрапляють у річки, моря та океани.

Група метеорологів та океанологів з США та Китаю проаналізували відповідні дані за період з початку 2020 року до серпня 2021 року та визначили, скільки пластикових відходів виробили жителі 193 країн світу з початку пандемії COVID-19.

У ході дослідження науковці зі Школи атмосферних наук Нанкінського університету та Океанографічного інституту Скріппса Каліфорнійського університету в Сан-Дієго дослідили дані за допомогою спеціально розробленої віртуальної числової моделі. Вона імітувала рух морської води та пластикових відходів на її поверхні під впливом вітру та те, як саме пластик розкладається під впливом сонячного світлу, а потім занурюється на глибину або випливає десь на пляжі.

За результатами дослідження вдалося з'ясувати, що за контрольний період у всьому світі було вироблено понад 8 мільйонів тонн пластикових відходів, пов’язаних з пандемією коронавірусу. З них близько 25 тисяч тонн вже потрапило до Світового океану.

Протягом наступних років більшість цього сміття опиниться на морському дні або на пляжах по всьому світу. Тоді як найменша частина потрапить у відкриті води у центри океанічних басейнів або субтропічних поясів, де згодом перетвориться на сміттєві плями. За думкою дослідників, саме такий сценарій розвитку подій несе найбільшу потенційну загрозу для морського біорізноманіття.

Також, попри те, що азійські країни наразі не є епіцентром захворюваності на COVID-19, найбільше пластикових відходів потрапляє до Світового океану саме з цієї території. Так, за підрахунками науковців, 73% сміття потрапило туди з азійських річок. Тоді як на європейські річки припадає 11% пластикових відходів, а 16% – потрапило до Світового океану загалом з усіх інших континентів.

Крім того, за результатами дослідження, основну частину сміття продукують не пересічні люди, а медичні заклади по всьому світу. Саме тому науковці наголошують на важливості ефективного управління медичними відходами, особливо в країнах, що розвиваються, та закликають підвищувати рівень обізнаності світової спільноти щодо впливу на довкілля засобів індивідуального захисту та інших пластикових виробів.

Поділитися