Прес-центр

Екологія
11 серпня 2021, 06:02
Останнє попередження міжнародної групи експертів зі зміни клімату

Нещодавно опублікований шостий звіт Міжнародної групи експертів зі змін клімату (далі - МГЕЗК) має однозначний висновок: відповідальність за неминучі та незворотні наслідки кліматичних змін на Землі лежить на безпрецедентній шкідливій діяльності людства.

Попередження вчених, які за останні десятиліття ставали все більш тривожними, але неодноразово ігнорувалися світом, наразі стають реальністю. За твердженням експертів МГЕЗК, дії або навпаки бездіяльність людства вже призвела до перегрівання планети. Ніде на Землі не вдасться уникнути ще більшого підвищення температури, ще гірших повеней, ще глобальніших лісових пожеж або сильніших посух.

Протягом наступних двох десятиліть глобальна температура, ймовірно, підвищиться більш ніж на 1,5°C в порівнянні з доіндустріальним рівнем, що унеможливить прагнення Паризької кліматичної угоди 2015 року та викличе широкомасштабні руйнування екосистем та екстремальні погодні умови.

Комплексна наукова оцінка клімату, опублікована МГЕЗК, проводилася організацією протягом восьми років. Провідні світові авторитети в області кліматології проаналізували тисячі досліджень, тез та припущень, та винесли свій вердикт: «Якщо ми не зупинимо викиди найближчим часом, наш майбутній клімат може перетворитися на свого роду пекло на Землі».

У відповідь світові лідери наголосили, що всі ці переконливі висновки мають на меті прийняття невідкладних політичних заходів задля переведення світової економіки на низьковуглецеву основу. У листопаді цього року уряди 197 країн зберуться у Глазго (Шотландія) на «Cop26» – найважливіші «кліматичні» переговори ООН.

Кожну країну просять прийти на «Cop26» з дієвою стратегією щодо скорочення викидів парникових газів до рівня, який обмежить глобальне потепління не більше ніж на 1,5°C в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Так, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликає покласти край будівництву вугільних електростанцій і розвідці нових видів викопного палива, а також закликає уряди, інвесторів і бізнес направити всі свої зусилля на низьковуглецеве майбутнє.

«Цей звіт – останнє попередження для людства. Тривожні дзвінки приголомшують, і докази стають незаперечними: викиди парникових газів у результаті використання викопного палива, вирубування лісів та збільшення пластикового забруднення душать нашу планету та піддають мільярди людей великому ризику», – наголосив він.

За даними МГЕЗК, з 1850 до 1900 року глобальна температура підвищилася приблизно на 1,1°C та продовжила зростати. Однак, стабілізація клімату та нагрівання планети не вище 1,5°C все ще можливе. Такий рівень все одно призведе до посилення хвиль тепла, посилення опадів, штормів, посух та повеней, однак, буде представляти набагато менший ризик, ніж все більш можливе підвищення на 2°C.

«Цей звіт, ймовірно, буде останнім, поки ще є час залишитися нижче 1,5°С», – наголосив Джоері Ен-Роґелі, провідний автор МГЕЗК та директор з досліджень Інституту Грентема Імперського коледжу Лондона. – «І чим нижче ми зможемо втриматися до цієї позначки, тим більше прийнятним буде клімат, в якому ми будемо жити. Це можливо лише в тому випадку, якщо ми скоротимо викиди в наступному десятилітті».

Це означає, що від теперішніх політичних рішень залежить майбутнє планети та людства. Саме тому саміт ООН «Cop26» в Глазго може стати останнім заходом, після якого світові лідери зможуть уникнути осуду історії.

Поділитися