Прес-центр

Огляд законодавства
02 липня 2021, 06:00
Опубліковано закон про продаж землі через електронні аукціони

В офіційній газеті Верховної Ради України «Голос України» опубліковано Закон № 1444-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони».

Документ набуває чинності з 5 липня 2021 року та встановлює, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону. Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування окремими лотами.

Крім того, порядок проведення земельних торгів є обов’язковим, якщо на земельних торгах здійснюватиметься:

 • продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передання їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
 • продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності;
 • продаж земельних ділянок, прав емфітевзису, суперфіцію на них державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Слід зазначити, що продаж земельних ділянок, які перебувають у приватній власності, передання їх у користування, продаж прав емфітевзису, суперфіцію на них, крім продажу виконавцем, можуть здійснюватися на земельних торгах виключно з ініціативи власників земельних ділянок.

Земельні торги проводитимуться в інтернеті в режимі реального часу у формі електронного аукціону. За результатами проведення укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну.

Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення земельних торгів, виникає з дня державної реєстрації такого права.

Відповідно до Закону, учасником земельних торгів може бути фізична або юридична особа, яка виконала наступні умови:

 • розмістила в електронній торговій системі необхідні документи;
 • сплатила реєстраційний та гарантійний внески;
 • зробила закриту цінову пропозицію;
 • може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Також зазначається, що орендар, який відповідно до Закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, якщо він сплачує ціну, за якою вона продається.

Відповідно до Закону, організатором земельних торгів може бути:

 1. У разі продажу земельної ділянки – власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
 2. У разі укладення договору оренди земельної ділянки – особа, яка відповідно до закону може бути орендодавцем такої земельної ділянки.
 3. У разі укладення договору суперфіцію або емфітевзису – власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або особа, якій належить право емфітевзису, суперфіцію.
 4. У разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», – державний, приватний виконавець.
Поділитися