Прес-центр

Екологія
06 серпня 2020, 10:00
Охорона навколишнього середовища допоможе припинити пандемії

Наприкінці 2013 року у далекій Гвінеї, в селі Меліанду кілька дітей гралися біля порожнього дерева та потурбували невелику колонію кажанів. Як вважають вчені, саме Еміль Уамуно, який був серед цих дітей, став "нульовим пацієнтом" спалаху вірусу Ебола у Західній Африці. Ймовірно, дитина зазнала впливу інфікованих фекалій кажанів, коли грав поруч з тим деревом.

Так починається будь-яка пандемія. Спалах вірусу викликають дії людей, що на перший погляд здаються нешкідливими. Так в 1920-х роках в Демократичній Республіці Конго виник ВІЛ. Вважається, що вірус передався людині від шимпанзе, коли мисливець на диких тварин сильно поранився під час полювання. Можна припустити, що у 2019 році такий же мисливець на диких тварин на південному заході Китаю увійшов до печери з кажанами й заразився від них. Можливо, пізніше у нього розвинувся сильний кашель — початок того, що тепер називається COVID-19. Темпи зростання захворюваності прискорили швидкий ріст кількості населення та широка мережа подорожей і торгівлі. Люди ввійшли у нову еру пандемій.

Більшість пандемій починаються у запеклих куточках світу: краї лісів у Західній Африці, басейн Амазонки та Південно-Східна Азія. У тропічних лісах живуть багато видів диких тварин, які переносять безліч вірусів, про які нам дуже мало відомо. У ссавців і птахів існує близько 1,7 млн вірусів, але в дослідженнях описано менше ніж 0,1%. Вони щорічно переходять до тисяч людей, хоча переважно не викликають помітних симптомів.

До того, як люди зайнялися сільським господарством, їхні популяції розташовувалися менш густо та щільно. Уражений невідомим вірусом мисливець-збирач контактував лише з членами своєї сім'ї або іншими мисливцями. Але все змінила нова геологічна епоха — антропоцен. З розвитком людської діяльності змінилася вся планета: ландшафт, океани і атмосфера. Понад половини тропічних лісів стали місцем сільського господарства і розселення людей.

Майже третина нових хвороб — результат таких швидких змін. Люди постійно стикаються з дикою природою, з якої майже не зустрічалися раніше. Такі віруси, як Зіка, Ебола, Ніпах і Ковід-19 прийшли з далекого сільського ландшафту в місто, поруч з вами.

Сучасна діяльність людини сприяє безперервному циклу поширення нових вірусів. А розробка ліків та вакцин починається тільки після поширення спалаху. Однак, як показує досвід із коронавірусом, цей підхід не працює: сотні тисяч людей померли, а мільйони захворіли, доки весь світ знаходиться в очікуванні вакцини. Так було з грипом Н1N1 у 2009 році. Коли в США виготовили достатню кількість препаратів для вакцинації, вірус вже вразив чверть людей на планеті.

Запобігти майбутнім пандеміям допоможе перегляд людських взаємин з навколишнім середовищем. Наступні кроки допоможуть розірвати ланцюг виникнення хвороб:

  • скоротити споживання. Вирубка лісів і експлуатація дикої природи знищує ландшафт та стійкість планети;
  • боротися з незаконним промислом і торгівлею дикими тваринами;
  • контролювати галузі, які займаються розробкою тропічної деревини та інших рідких природних ресурсів;
  • впроваджувати закони проти надмірного споживання.

У недавньому дослідженні ЕcoHealth Alliance підрахували необхідні витрати на загальносвітові програми зі скорочення рубки тропічних лісів й торгівлі дикою природою. Вони будуть складати 17,5-27 млрд доларів США, що в три рази менше поточної оцінки економічного збитку від COVID-19. Тоді як вартість майбутніх пандемій може досягати десятків трильйонів і повністю зруйнувати світову економіку.

Відновлення економіки після епідемії коронавірусу має бути екологічним, що дозволить скоротити загальносвітове неконтрольоване споживання. Сторіччя експлуатації навколишнього середовища принесли загибель і глобальні економічні проблеми. А запобігти їх надалі допоможе лише розв'язання наявних проблем.

Поділитися