Прес-центр

Буква закону
03 лютого 2021, 07:02
ОАСК визнав протиправною Постанову Кабінету Міністрів України про зміни до українського правопису

Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд адміністративної справи № 640/9824/19 щодо оскарження Постанови Уряду № 437 від 22 травня 2019 року, якою було затверджено український правопис в новій редакції.

Провадження у справі було відкрито у червні 2019 року, позивачі — ГО «Правова держава» та жителька міста Херсона, яка діяла в інтересах своєї неповнолітньої доньки. Відповідач — Кабінет Міністрів України, третя особа — Міністерство освіти та науки України. Справа розглядалась за правилами загального позовного провадження, судом було проведено 8 судових засідань.

В ході розгляду справи було встановлено, що Кабінет Міністрів України при ухваленні вказаної постанови діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття такого роду нормативно-правових актів. З огляду на це, суд визнав протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України «Питання українського правопису».

Хто ж має право випускати правопис у світ? Відповідь у Законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII. Це — Національна комісія зі стандартів державної мови. Відповідно до пп. «А» п.1 ч. 1 ст. 44 саме ця установа має затвердити «правопис української мови та зміни до нього».

Втім, цей Закон набрав чинності лише 16 липня 2019 року — через два місяці після постанови Кабінету Міністрів України. Однак, при розгляді справи в ОАСК з'ясувалося, що «мовна комісія» мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій воно було затверджено Урядом.

Таким чином, якщо рішення ОАСК набере чинності, незаконними стануть всі мовні норми, прийняті у 2019 році. Які саме — дивіться на інфографіці.

Поділитися