Прес-центр

Буква закону
11 серпня 2021, 06:00
Набув чинності закон щодо нових умов забезпечення затриманому, підозрюваному, обвинуваченому та засудженому права на отримання правової допомоги

Відповідні зміни передбачаються Законом № 1637-IX від 14 липня 2021 року.

Згідно з ним, кожному засудженому гарантується:

  • право на правову допомогу;
  • право на конфіденційні юридичні консультації (побачення) із захисником (захисниками) у кримінальному провадженні, адвокатом (адвокатами), законним представником (законними представниками), який (які) представляє (представляють) особу під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, адміністративних, цивільних, господарських справ у суді, юристом (юристами), фахівцем (фахівцями) у галузі права, який (які) представляє (представляють) особу в ЄСПЛ, а також, якщо засуджений є неповнолітнім, – зі своїм (своїми) законним представником (законними представниками).

Слід зауважити, що захисники, адвокати, юристи, фахівці у галузі права та законні представники мають право на побачення одночасно виключно з одним засудженим. Тоді як засуджений має право на побачення не більш як з двома вищезазначеними особами.

Крім того, таке побачення не буде обмежуватися в часі та кількості та може проводитися:

  • в робочі, святкові, неробочі дні;
  • в будь-який час з 8 години до 20 години;
  • за власною ініціативою засудженого та/або за ініціативою особи, на побачення з якою він має право.

Однак, якщо побачення заплановано здійснити у вихідні, святкові або неробочі дні, вищезазначені особи повинні не пізніше як за 24 години до візиту письмово повідомити про це адміністрацію установи чи закладу, в якому перебуває засуджений.

Цікавим є те, що адміністрація установи чи закладу, в якому перебуває засуджений, у будь-якому разі зобов’язується організувати побачення за ініціативи вищезазначених осіб. Якщо з засуджений відмовляється від такого побачення, він має особисто та безпосередньо повідомити ініціатора про своє небажання продовжувати з ними побачення. У такому випадку зустріч припиняється.

Також, забороняється будь-яка аудіофіксація побачень із засудженими. Відеофіксація допускається лише за умови відкритої зйомки, коли засудженому та його захисникам, адвокатам, юристам, фахівцям у галузі права та законним представникам повідомлено про місце встановлення камери.

Крім того, вищезазначених осіб невідкладно (не пізніше ніж за 24 години) інформуватимуть письмово або шляхом надсилання листа на електронну поштову скриньку у наступних випадках:

  1. У разі зняття засудженого з обліку за установою виконання покарань.
  2. У разі зміни правового, процесуального статусу засудженого, у тому числі в разі переведення засудженого на іншу роботу, посаду, підприємство, в іншу установу, організацію, з одного арештного дому до іншого, до слідчого ізолятора.
  3. У разі переведення засудженого для подальшого відбування покарання з однієї виправної чи виховної колонії до іншої.

З повним текстом Закону № 1637-IX ви можете ознайомитись за посиланням.

Поділитися