Прес-центр

Екологія
29 жовтня 2021, 05:57
Мармурове море може опинитися під загрозою зникнення

Такі побоювання висловив гідробіолог Мехмет Левент Артуз під час свого виступу на презентації «Кліматична криза та стан Мармурового моря» у північно-західній турецькій провінції Едірне.

Він нагадав про «десятиліття деградації» морської екосистеми через повсюдне забруднення великими обсягами стічних вод, що скидують прибережні підприємства за останні роки до Мармурового моря. Крім того, вважається, що кожного року через нього проходять тисячі танкерів, які скидають у воду власні відходи та пальне.

Слід зауважити, що цього літа Мармурове море сильно постраждало від епідемії «морського слизу», через який масово гинула морська фауна. Це поставило під загрозу біорізноманіття та турецьку рибну промисловість. Внаслідок активного розмноження мікроорганізмів і фітопланктону, а також нашестя медуз і цвітіння водоростей, забруднення швидко поширилося вздовж узбережжя на південь від Стамбула.

Однак, за словами Мехмета Левента Артуза, влітку проблему не було вирішено, а лише відстрочено. Оскільки верхні шари вод Мармурового моря поступово теплішають через глобальне потепління та антропогенне забруднення, це загрожує його зникненням у найближчому майбутньому.

«Коли ми хвилюємося через кліматичну кризу, ми думаємо лише про підвищення глобальної температури та посухи на землі. Але моря також стають гарячішими. Забруднення та потепління Мармурового моря вдвічі перевищують темпи глобального потепління на суші», – зауважив науковець.

При цьому він не впевнений, що природна екосистема Мармурового моря зможе відновитися та повернутися до «чистого» стану. За його словами, наразі єдиним способом припинити її подальше руйнування є усунення антропогенного забруднення та підвищення якості очищення стічних вод.

Поділитися