Прес-центр

Екологія
04 листопада 2021, 06:00
Людство занадто повільно виконує нагальні кліматичні цілі, тому стримати надмірне глобальне потепління стає все складніше

За висновками авторів доповіді міжнародної групи Systems Change Lab, жодна з галузей світового суспільства не адаптується достатньо швидко для виконання головної мети Паризької угоди щодо клімату – уникнути зростання глобальної температури на рівні 1,5°C. Дослідження охопило 40 різних суспільних галузей, серед яких важка промисловість, сільське господарство, енергетичний сектор, транспортний сектор, фінансовий сектор та технології.

Для виконання цієї мети до 2030 року необхідно скоротити викиди парникових газів наполовину, а до 2050 року – і зовсім звести їх до нуля. Однак, нинішні небезпечно повільні темпи декарбонізації, про які автори доповіді розповіли за кілька днів до початку найважливіших кліматичних переговорів ООН в Глазго, підтверджують, що світ сильно збився зі шляху у своїх спробах приборкати кліматичну кризу.

«Ми маємо зробити все можливе у кожному секторі, щоб глобально та одночасно перетворити виробництво електроенергії, продуктів, які ми споживаємо, а також те, як ми використовуємо природні ресурси та багато іншого», – наголосила Келлі Левін, наукова керівниця Фонду Землі та одна зі співавторок доповіді. – «Нам потрібні трансформаційні зміни, адже цілком очевидно, що нинішні тенденції розвиваються недостатньо швидко».

Згідно з висновками доповіді, використання вугілля необхідно скорочувати у п’ять разів швидше, темпи відновлення лісу та прибережних водно-болотних угідь мають прискоритися втричі, енергомісткість будівель необхідно знижувати майже втричі, а кліматичне фінансування має зрости у 13 разів.

При цьому, автори доповіді висловили певну надію, оскільки світова частка виробництва відновлюваної енергії зростала на 15% щорічно в останні п’ять років. Крім того, відновлювані джерела енергії стали найбільш рентабельною заміною вугілля у більшості регіонів планети, а запровадження електромобілів поступово зростає та минулого року досягло майже 5% від усього обсягу світового продажу автівок.

Однак, представники світових урядів та організацій висловлюють побоювання щодо того, що країнам не вдасться реалізувати усі необхідні зобов’язання для покращення кліматичної ситуації. Зокрема, прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон визнав, що домовленості у рамках Cop26 – це рух «на дотик». Джон Керрі, який є спеціальним представником президента США Джо Байдена з питань клімату, наголосив, що у планах зі скорочення викидів, запропонованих урядами, ймовірно, не вдасться уникнути «прогалин».

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що зустріч лідерів країн Великої двадцятки в рамках шістнадцятого саміту, який проходив у Римі з 30 по 31 жовтня, не виправдала його сподівань. Він вкотре нагадав про глобальні цілі, які стоять перед країнами та висловив надію на конференцію з клімату у Глазго.

Поділитися