Прес-центр

Буква закону
03 жовтня 2022, 08:00
Компенсація збитків за пошкоджений (знищений) транспортний засіб під час війни

Військова агресія Російської Федерації проти України призвела до неймовірних втрат - загибелі людей, знищення будинків, доріг, мостів та цивільної інфраструктури, а також позбавила тисячі українських родин домівок і засобів до існування, а бізнес – майна, яке надавало можливість отримувати прибутки.

Наразі державні інституції розпочали розробляти ефективний механізм компенсації збитків, який дозволить громадянам України якнайшвидше повернутися до нормальних умов життя та праці.

Однак, отримання такої компенсації – процес тривалий і складний, при якому важливо належним чином оформити (зафіксувати) всі обставини знищення (пошкодження) майна.

Згідно інформації Міністерства юстиції України, власники майна, яке пошкоджене чи зруйноване внаслідок бойових дій, мають діяти за наступним алгоритмом:

  1. Передусім важливо зафіксувати та довести факт знищення або пошкодження майна, яке спричинене в результаті агресії РФ.

Так, для фіксації факту пошкодження майна шляхом складення протоколу огляду місця події потрібно звернутися до поліції, яка за цим фактом внесе відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Також, стануть у пригоді фото та/або відеофіксація знищеного або пошкодженого майна (краще – з прив’язкою до місцевості, будівель та інших орієнтирів, щоб деталізувати пошкодження та визначити місце події); письмові пояснення двох або більше свідків; скриншоти з новин або посилання на публікації у ЗМІ, які висвітлювали відповідну подію тощо.

Якщо наразі особа не має можливості особисто звернутися до поліції, можна надіслати відповідну заяву цінним поштовим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення поштового відправлення, додавши до нього докази факту знищення або пошкодження майна та копію документа, що засвідчує особу та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

  1. Після цього необхідно оцінити розмір завданих збитків.

Для цього слід замовити автотоварознавчу експертизу, у результаті якої експерт зробить висновок щодо розміру збитків, завданих транспортному засобу через дії держави – агресора.

Крім цього, важливо зібрати та зберегти можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт та інші документи щодо витрат, які поніс власник транспортного засобу через його ушкодження та знищення. Якщо транспортний засіб застраховано, особа може отримати страхове відшкодування у разі заподіяння шкоди автомобіля внаслідок збройної агресії РФ, але виключно у тому випадку, якщо у договорі страхування передбачено випадок воєнного стану.

Важливо зауважити, що суперечки, які виникають із відшкодування майнової шкоди, у тому числі за транспортний засіб, знищений або пошкоджений внаслідок збройної агресії Росії, розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Відповідний позов мають право пред’явити особи за зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем завдання такої шкоди.

Закон України «Про міжнародне приватне право» встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави, згідно з яким пред’явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, що належить іноземній державі на території України, застосування стосовно такого майна інших засобів забезпечення позову та звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, за умови, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом України.

Однак, згідно позиції Верховного Суду викладеної в ухвалі від 14 квітня 2022 року у справі №308/9708/19, посилаючись на положення міжнародного приватного права, у випадку пошкодження або знищення майна громадян під час війни судовий імунітет буде проігноровано, а позов доцільно подавати до Російської Федерації як відповідача у справі.

Переконані, що шкода, нанесена військовими діями, буде компенсована за рахунок коштів та активів країни-агресора.

Поділитися