Прес-центр

Буква закону
28 вересня 2022, 08:00
Компенсація за зруйноване житло

Починаючи з 2014 року, Україна перебуває в стані неоголошеної війни, захищаючи суверенітет і територіальну цілісність країни. Внаслідок збройної агресії Російської Федерації частина території України незаконно анексована сусідньою державою, а частина – тимчасово окупована цією ж державою – агресором.

Проте, з 24 лютого 2022 року на території нашої країни почалось повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну, яке активно продовжується і досі.

На сьогодні збитки, завдані економіці України та громадянам військовою збройною агресією Російської Федерації, обчислюються вже сотнями мільярдів доларів. Серед іншого, йдеться про руйнування житла громадян, знищення та пошкодження цивільних інфраструктурних об’єктів, офісних, складських та виробничих приміщень.

Однак, наразі відсутній механізм компенсації збитків, завданих фізичним та юридичним особам внаслідок військової агресії Російської Федерації. Це потребує невідкладного вирішення, оскільки є необхідною передумовою забезпечення потерпілим компенсації завданих збитків шляхом репарацій та контрибуцій надалі.

Так, у Верховній Раді України на розгляді перебуває законопроєкт «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» № 7198 від 24 березня 2022 року.

Згідно із текстом документа, отримати компенсацію за житло, зруйноване в результаті бойових дій, мають право:

  1. Громадяни України, які є:

— власниками пошкоджених та/або знищених об'єктів нерухомого майна;

— особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;

— членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

— спадкоємцями вищезазначених осіб.

  1. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ), управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Для отримання відшкодування за втрачену або пошкоджену нерухомість, необхідно проінформувати про цей факт органи влади.

Зробити це можна у два способи:

— у паперовій формі через Центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП), органи соціального захисту населення або нотаріуса;

— в електронній формі (дистанційно) через портал «Дія».

У тому випадку, якщо втрачене нерухоме майно (квартира або приватний будинок) є спільною власністю кількох членів сім’ї, заяву про отримання компенсації не потрібно подавати кожному із них. Для цього достатньо одному із власників житла заповнити відповідну форму через застосунок «Дія».

Разом з тим, якщо пошкодження зазнали декілька об’єктів нерухомого майна, заява про отримання компенсації подається по кожному із них.

Протягом якого часу особа може звернутися за отриманням компенсації?

Під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.

При цьому, важливо зауважити, що подання заяви про компенсацію здійснюється незалежно від місця проживання (перебування) фізичної особи або місця перебування юридичної особи.

Тож скористатися такою можливістю зможуть особи, які тимчасово покинули свої домівки.

Важливо зауважити, що проєкт Закону розмежовує компенсацію за:

— знищений об’єкт нерухомого майна – об’єкт нерухомого майна, відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним;

— пошкоджений об’єкт нерухомого майна – об’єкт нерухомого майна, що може бути відновлений шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції;

— пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку – приміщення загального користування (місця загального користування), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі та споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території.

У який спосіб буде надаватися компенсація?

I. У грошовій формі, шляхом перерахування коштів на банківський рахунок отримувача, власникам пошкоджених та знищених:

— приватних будинків;

—садових та дачних будинків;

— об’єктів незавершеного будівництва;

— спільного майна співвласників багатоквартирних будинків (виплати на рахунки ОСББ).

Згідно з положеннями проєкту Закону, власники пошкоджених багатоповерхових будинків теж мають право на отримання грошової компенсації. Однак, виплати в грошовій формі не передбачені громадянам, житло яких зазнало повного знищення.

Сума компенсації визначається на основі незалежної експертної оцінки, що враховує характер та ступінь пошкоджень, а також вартість відновлення. Власники незавершеного будівництва отримають компенсацію вартості вже оплачених квадратних метрів.

Обмеження максимальної суми компенсації, що встановлюється проєктом Закону складає еквівалент вартості 150 кв.м.

II. У формі фінансування будівництва нового житла рівноцінної площі для власників знищених багатоквартирних будинків.

За бажанням, власники знищених приватних та дачних будинків можуть відмовитись від отримання грошової компенсації, а натомість звернутися із заявкою на відбудову втраченого житла.

Важливо зауважити, що відбудова житла планується на місці зруйнованих будинків, а при неможливості – у межах кварталу з втраченою нерухомістю, або поблизу нього.

Особа, житло якої було зруйноване, має право відмовитись від фінансування новобудови у запропонованій державою локації (окрім приватних та дачних будинків). Натомість співвласник знищеного багатоквартирного будинку має право спрямувати належні йому компенсаційні кошти на:

— фінансування будівництва об’єкта в іншому мікрорайоні, або ж навіть в іншому населеному пункті;

— придбання новозбудованого житла.

При виборі потерпілим альтернативної новобудови, яка відмінна від запропонованої державою, важливо враховувати:

— кількість кімнат в новому житлі має відповідати кількості кімнат, яка була в зруйнованій нерухомості;

— якщо вартість нового житла перевищує максимальний розмір належної отримувачу компенсації, різниця оплачується коштом отримувача.

Крім того, відбудова знищених приватних та дачних будинків проводиться лише на земельних ділянках, на яких вони знаходилися до цього.

Важливо зауважити, що власник новозбудованого житла, який отримав його як компенсацію, не має права протягом 3-х років після його державної реєстрації продавати, або ж дарувати такий об’єкт нерухомості.

III. У формі фінансування вартості будівельних робіт для співвласників пошкодженого спільного майна багатоповерхових будинків. Сума компенсації в цьому випадку визначається аналогічно розрахунку втрат особистого майна – на підставі незалежної експертної оцінки.

Згідно з положеннями проєкту Закону, черговість отримання компенсації визначатиметься у порядку надходження заяв. Однак, пріоритетне право на відшкодування матимуть наступні категорії громадян:

— багатодітні сім'ї;

— особи з інвалідністю I та II групи;

— учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни.

Облік черговості надходження заяв та черговості компенсації відбуватиметься автоматично з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Наразі розгляд проєкту Закону №7198 від 24 березня 2022 року триває. Відтак, положення останнього ще можуть змінюватися та допрацьовуватися.

Адвокатське об'єднання «LES» слідкуватиме за подальшою долею цього законопроєкту, щоб своєчасно та повно аналізувати його та ділитися цією важливою інформацією із вами.

Поділитися