Прес-центр

Буква закону
24 лютого 2023, 09:00
Кабінетом Міністрів України визначено порядок використання коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф

У Державному бюджеті України на 2023 рік передбачено фінансування в розмірі 35,5 млрд гривень для потреб Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Відтак, у лютому 2023 року Уряд затвердив Порядок використання коштів Фонду та визначив основні напрями, на які будуть спрямовані кошти:

 1. Будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) громадських будівель, захисних споруд цивільного захисту.
 2. Реконструкція, капітальний ремонт об’єктів критичної інфраструктури, пов’язаних з наданням послуг з водопостачання, водовідведення, теплопостачання, електропостачання, освітлення.
 3. Нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, розроблення проєктної (проєктно-кошторисної) документації будівель для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили його через воєнні дії, спричинені збройною агресією рф проти України.
 4. Розроблення проєктної (проєктно-кошторисної) документації для об’єктів, які зруйновано через збройну агресію рф проти України.
 5. Закупівля шкільних автобусів, спеціального транспорту для закладів охорони здоров’я та комунальних підприємств з доброустрою територій.
 6. Придбання житлових приміщень, садових і дачних будинків для громадян України, відповідні об’єкти нерухомого майна, об’єкти будівництва (їх складові частини), які знищено через бойові дії, терористичні акти, диверсії, спричинені збройною агресією рф проти України.

Також, Порядком передбачено наступні умови для виділення коштів за вищезазначеними напрямами:

 • створення, приріст, оновлення (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт), придбання основних фондів комунальної або державної власності;
 • регіони та територіальні громади, яким виділяються кошти фонду, віднесено до території відновлення як одного з функціональних типів територій відповідно до Закону України «Про засади державної регіональної політики»;
 • проєкти (об’єкти, заходи), на які виділяються кошти Фонду за напрямами, передбаченими цим Порядком, включено до регіонального плану відновлення та розвитку;
 • спроможність суб’єктів, на фінансування об’єктів яких залучаються кошти фонду, забезпечувати подальше власне фінансування та їх утримання;
 • гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла, що викуповується або будується, не може перевищувати опосередковану вартість спорудження житла за регіонами України, визначену уповноваженим органом.

Крім того, Порядком визначено, що будівлі, збудовані, реконструйовані, капітально відремонтовані на його виконання, включаються до фондів житла для тимчасового проживання. У таких будівлях мають бути виконані всі оздоблювальні роботи, забезпечені меблями та необхідним побутовим обладнанням для постійного проживання в них.

Своєю чергою, Порядком передбачено, що надання і користування житловими приміщеннями будівель здійснюються відповідно до Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 495 від 29 квітня 2022 року “Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб”.

Відповідно до вказаного Порядку, житлове приміщення з фонду житла для тимчасового проживання безоплатно надається внутрішньо переміщеній особі та членам її сім’ї за місцем фактичного проживання/перебування в межах території уповноважених органів. При цьому, потреба в житлових приміщеннях з фонду визначається в розмірі не менш як 6 кв. метрів на одну особу.

Серед іншого, Порядком № 495 від 29 квітня 2022 року визначено перелік категорій осіб, які мають першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фонду, з яким докладніше можна ознайомитись за посиланням.

Важливо зауважити, що звернення про виділення коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії на вищезазначені напрями подаються до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства енергетики України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України обласними, Київською міською держадміністраціями (обласними військово-цивільними, військовими, Київською міською військовою адміністраціями).

Поділитися