Прес-центр

Екологія
05 квітня 2023, 09:00
Кабінет Міністрів України затвердив порядок запровадження обовʼязкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин на промислових підприємствах

28 березня 2023 року Урядом затверджено відповідне рішення на виконання вимог частини другої статті 32 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», з яким ви можете ознайомитись за посиланням, що є важливим кроком на шляху до євроінтеграції, зменшення промислового забруднення, а також доступу громадян України до екологічної інформації та цифрової взаємодії, оскільки фактично йдеться про встановлення моніторингу за викидами “на трубі”.

Документ встановлюватиме єдиний механізм запровадження обовʼязкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин та здійснення автоматизованих інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин від організованих стаціонарних джерел викидів.

Відтак, передбачається, що збір, обробка та аналіз переданих відомостей, отриманих у рамках моніторингу від автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюватиме Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України за допомогою програмно-технічних засобів.

Цікавим є те, що відомості з АСК передаватимуться до Міндовкілля автоматично, після чого будуть аналізуватися та оприлюднюватися за допомогою Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема». Очікується, що це дозволить налагодити сучасний цифровий обмін інформацією між бізнесом, державою та громадянами України.

Завдяки цьому рішенню, в Україні впроваджується обов’язок для виробництв (технологічних устаткувань), перелік яких визначений у додатку до Порядку, встановлення системи моніторингу викидів у повітря на новостворених стаціонарних джерелах викидів. На існуюче устаткування ця вимога не поширюється. Бізнес матиме час на запровадження нововведень – п'ять років після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Очікується, що моніторинг надасть відповіді на наступні екологічні питання, важливі для збереження довкілля:

  • як будь-яке українське підприємство впливає на стан атмосферного повітря;
  • чи достатні та ефективні його заходи зі скорочення викидів;
  • чи дотримується бізнес умов дозволів на викиди;
  • наскільки ефективною є державна політика у цій сфері й що потрібно відкоригувати.

Крім того, запровадження обовʼязкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин вимагає Директива 75/2010/ЄС, яку Україна зобов'язалась імплементувати, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС. Цей Документ також вимагає визначення списку забруднювачів, які підлягають моніторингу, а також встановлення нормативів концентрації речовин у повітрі, що сприятиме відбудові України за новими сучасними правилами.

Поділитися