Прес-центр

Буква закону
10 березня 2023, 09:00
Кабінет Міністрів України схвалив проєкт угоди щодо створення офісу міжнародного кримінального суду в Україні

Відповідне рішення було ухвалено між Кабінетом Міністрів України та Міжнародним Кримінальним Судом. Міжнародний кримінальний суд (далі – МКС) є міжнародним судом, який знаходиться в місті Гаага у Нідерландах та розглядає питання притягнення до відповідальності конкретних фізичних осіб, котрим пред’явлено обвинувачення у вчиненні міжнародних злочинів. Діяльність Міжнародного Кримінального Суду регламентується Римським статутом.

Міжнародний Кримінальний Суд розслідує та, за потреби, судить осіб, обвинувачених у найтяжчих злочинах. Зокрема, йдеться про геноцид, воєнні злочини, злочини проти людяності та злочини агресії.

Серед іншого, питання створення Офіса МКС обговорювали 5 березня 2023 року у Львові на конференції «United for Justice», яка також отримала назву «юридичний Рамштайн». Метою заходу є об'єднання зусиль України та її міжнародних партнерів щодо притягнення росії до відповідальності за скоєні нею злочини, а також створення глобальної платформи для розробки комплексних механізмів відповідальності за міжнародні злочини.

Серед важливих обговорень під час конференції виділяються наступні:

 1. США долучилися до ініціативи Joint Investigation Team (далі – JIT), запровадженої у березні 2023 року Україною, Литвою та Польщею для розслідування воєнних злочинів. США суттєво підсилять слідчу групу, до якої також долучилися, зокрема, Естонія, Латвія та Словаччина.

 2. Генеральні прокурори держав, що є членами спільної слідчої групи Joint Investigation Team підписали додаток до Угоди про створення JIT щодо початку роботи на базі агенції Євроюсту Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії в Гаазі. Створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії рф ініціював Офіс Генерального прокурора за підтримки Євроюсту, Міжнародного кримінального суду за участі міжнародних партнерів з Литви, Польщі, Латвії, Естонії, Словаччини та Румунії.

 3. Створення Dialogue Group щодо координації національних та міжнародних зусиль для притягнення до відповідальності за російські злочини, які були вчинені та надалі вчиняються на території України.

 4. Обговорення запровадження системи збирання та фіксації доказової бази щодо злочинів рф в Україні. Для цього найближчим часом планується створити Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України.

 5. Висвітлення подальших кроків для кримінального переслідування за злочин геноциду українського народу. Важливо зауважити, що під час заходу одним із багатьох елементів геноциду визнано і екоцид.

 6. Обговорення питання моделі для запровадження Спеціального трибуналу за злочин агресії: ad hoc чи гібридна. З боку України висвітлено позицію про необхідність створення ad hoc трибуналу, ініційованого міжнародною багатосторонньою угодою. Також, учасники конференції наголосили, що і дії Білорусії мають стати предметом розгляду в цьому трибуналі, на рівні з російськими злочинами.

 7. Всі учасники заходу підтримали створення Компенсаційного комітету, який буде фінансувати репарації жертвам війни та відбудову України. Для допомоги в отриманні репарацій планується створити Міжнародний реєстр шкоди, а фінансовим підґрунтям для репарацій мають стати заморожені російські активи у різних країнах.

 8. Генеральний прокурор США санкціонував перший перерахунок «заморожених» російських статків до Державного департаменту США з метою їх спрямування на відбудову України.

 9. Обговорення питання забезпечення належного переслідування та правосуддя за сексуальне насильство, злочини щодо дітей, примусові депортації та переселення. Важливим є те, що Голова Офісу прокурора ЄС Лаура Ковеші заявила про визнання світовим співтовариством масового вивезення українських дітей на територію рф як депортацію.

 10. Висвітлення питання злочинів проти довкілля, механізми відшкодування завданої українському довкіллю шкоди та необхідність імплементації в систему міжнародного права складу злочину «екоцид».

 11. Відкриття Офіса Міжнародного кримінального суду, який дозволить посилити та активізувати роботу в Україні для вживання необхідних заходів для настання правосуддя та відповідальності винних – держав – агресорів, воєнних злочинців і колабораціоністів.

Відтак, беззаперечним для всіх учасників заходу став висновок, що Україна наразі є місцем вчинення злочину. Отже, на тлі російської воєнної агресії гостро стоїть питання щодо того, коли та як саме буде притягнуто до відповідальності винних воєнних злочинців.

Саме тому ухвалена між Урядом і Міжнародним Кримінальним Судом угода про створення Офісу Міжнародного Кримінального Суду в Україні має на меті сприяти процесу його створення та належного функціонування. Головним напрямком роботи Офісу МКС стануть розслідуванням справ, які вже перебувають на розгляді Міжнародного Кримінального Суду з початку збройної російської агресії проти України, починаючи з 2014 року.

Попри те, що Україна наразі не ратифікувала Римський статут, наша держава вже визнала юрисдикцію МКС з метою виявлення, кримінального переслідування та судового розгляду замовників і співучасників діянь, вчинених на території України під час Революції Гідності у 2014 році та подій в Криму та на Донбасі у 2015 році.

Тоді як всебічне розслідування та збір доказів російських воєнних злочинів на території України було розпочато Офісом прокурора МКС у березні 2022 року, після звернення 43 країн-учасниць Римського статуту на тлі повномасштабного російського вторгнення до України. Вперше в історії Міжнародного кримінального суду він став учасником Спільної слідчої групи на платформі Євроюсту, до якої увійшли Україна, Литва, Польща, Латвія, Естонія та Словаччина.

Також, цікавим є те, що Міжнародний кримінальний суд не лише притягує посадовців і конкретних фізичних осіб до відповідальності за геноцид й воєнні злочини, а й розглядає справи щодо репарацій. При цьому порядок компенсації передбачає два види репарацій:

 • індивідуальні – присуджуються окремим особам;
 • колективні – складаються з довгострокових проєктів, що охоплюють коло потерпілих, але все ще зосереджуються на окремих особах.

Щиро сподіваємося, що Офіс Міжнародного кримінального суду покаже високу результативність і допоможе постраждалим українцям притягнути до відповідальності всіх російських воєнних злочинців на лаві підсудних у Гаазі, а державу – терориста – змусить виплатити справедливі репарації.

Поділитися