Прес-центр

Екологія
25 травня 2021, 06:00
Голландська стратегія збереження популяції бджіл

Минулого тижня майже всі країни світу відзначали Всесвітній день бджіл, який щороку припадає на 20 травня.

Бджоли вважаються одними з найбільш важливих створінь на планеті, адже вони запилюють більшу частину плодоовочевих культур і сприяють збереженню біорізноманіття у природі. Однак, науковці по всьому світу спостерігають тривожну тенденцію скорочення популяції бджіл. Серед основних причин вимирання – монокультури, нестача квітучих рослин та використання пестицидів у сільському господарстві.

У Нідерландах знайшли спосіб боротися з цією екологічною проблемою. Так, на початку травня понад 11 000 небайдужих людей з усіх куточків країни взяли участь у національному перепису бджіл. Добровольці, озброєні списком найпоширеніших у цю пору року видів, спостерігали за бджолами у своїх садах та записували кожного відвідувача. Завдяки цьому заходу вдалося врахувати понад 200 000 бджіл та дзюрчалок.

Слід зазначити, що місцева популяція диких бджіл у Нідерландах скорочується з 1940-х років, що, ймовірно, пов'язано з розвитком у країні сільського господарства. Колись на більшій частині її території зростало безліч польових квітів, які забезпечували їжею великі популяції диких бджіл. Але збільшення виробництва призвело до того, що на сільськогосподарських угіддях немає місця для природи. Наразі там майже не ростуть квіти, що призводить до скорочення чисельності бджіл.

Однак, у голландських містах послідовно запроваджують корисні заходи для збереження популяції бджіл. Зокрема, в Амстердамі будують «бджолині готелі» (порожні стебла рослин або тонкого бамбука, які забезпечують місце для окремих гнізд бджіл), замінюють траву в громадських місцях квітучими рослинами та намагаються менше використовувати хімічні засоби для знищення бур'янів на державних землях. Тоді як в Утрехті будують острівці для бджіл – автобусні зупинки оснащують дахами, покритими квітучими рослинами. До того ж вони привертають не лише бджіл, але й поглинають частки пилу і дощову воду.

Поділитися