Прес-центр

Екологія
24 березня 2021, 06:30
Генеральний прокурор розповіла про боротьбу зі злочинами у сфері екології

Минулого тижня під головуванням Ірини Венедіктової відбулася координаційна нарада керівників правоохоронних та інших державних органів з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, та протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля.

«Такий захід є вельми актуальним, бо попри те, що питання захисту довкілля наразі регулюють понад чотири десятки законів, система відповідальності за екологічні правопорушення і забезпечення дотримання екологічних прав людини й надалі залишаються досить неефективними. Тому цей рік має стати роком екології та водночас роком єдності та ефективності правоохоронної системи», – наголосила Генеральний прокурор.

Серед нагальних проблем у сфері охорони довкілля Ірина Венедіктова відзначила відсутність системності у природоохоронному нагляді та державному моніторингу довкілля та не налагоджену співпрацю між органами прокуратури, правоохоронними та іншими уповноваженими органами. Вона повідомила, що загалом завдяки спільним зусиллям у 2020 році викрито майже на чверть більше кримінальних правопорушень у сфері охорони довкілля – 4 558. У 2019 році цей показник склав 3 769.

Генеральний прокурор нагадала про найбільші загрози екологічній безпеці держави, які потребують більшої ефективності від правоохоронної системи. Серед них Ірина Венедіктова назвала відсутність реагування на забруднення атмосфери, попри те, що викиди від промисловості становлять майже 3 мільйони тонн на рік. Серед трьох сотень розслідуваних органами Національної поліції правопорушень за фактами забруднення повітря, жодне не завершилося направленням обвинувального акта до суду.

Не менш гострим є питання раціонального використання та охорони водних ресурсів. Серед розслідуваних торік 176 кримінальних проваджень цієї категорії до суду з обвинувальним актом направлено лише одне. Ще однією із найбільших екологічних проблем в Україні є нелегальний видобуток бурштину. Наразі до ЄРДР внесено відомості щодо майже трьох сотень правопорушень цієї категорії, але половину з них – закрито та менш ніж 11% направлено до суду. Попри те, що протиправна діяльність, пов’язана з незаконним видобуванням бурштину, вочевидь має організований характер, торік знешкоджено лише одне таке злочинне угруповання.

Вимагає більшої ефективності й боротьба зі злочинністю у сфері лісокористування. За словами Ірини Венедиктової, наразі зусилля щодо протидії контрабандному переміщенню деревини через митний кордон України недостатньо ефективно спрямовуються.

Крім того, вона згадала про гостру проблему накопичення відходів виробництва та споживання. Несанкціоновані сміттєзвалища, які є джерелом забруднення земель, атмосфери та підземних вод, наявні на території всієї держави.

Також, постійної уваги потребує стан додержання законодавства в зоні відчуження довкола Чорнобильської АЕС.

Слід зазначити, що за словами Генерального прокурора, у нашій країні вдалося дещо активізувати протидію злочинам у сфері земельних правовідносин. Минулого року кількість направлених до суду обвинувальних актів цієї категорії зросла на чверть – 608. Порівняно з цим, у 2019 році показник склав 489.

Крім того, покращено роботу із забезпечення відшкодування заподіяних злочинами збитків – сума, на яку пред’явлено позови та накладено арешт, збільшилася удвічі.

Під час наради було також зазначено про необхідність активізації співпраці з контролюючими органами.

«Прокуратура немає функції нагляду, тому джерелом інформації мають бути якісні матеріали перевірок контролерів. Однак, ці органи мають посилити увагу до проблем, своєчасно на них реагувати та швидко інформувати правоохоронців і прокуратуру про виявлені порушення. Тільки така синергія дасть результат», – резюмувала Ірина Венедіктова.

За результатами проведеної наради учасникам було надано проєкт постанови, в якому визначено низку необхідних заходів, серед яких:

  • провести взаємозвірки щодо надісланих контролюючими органами матеріалів та результатів їх вивчення;
  • перевірити стан досудового розслідування, організації процесуального керівництва та судового розгляду проваджень про кримінальні правопорушення у сфері охорони довкілля;
  • вжити заходів щодо активізації протидії організованій злочинності;
  • провести відповідні навчання тощо.
Поділитися