Прес-центр

Екологія
14 січня 2022, 06:05
Франція стала першою країною у світі, в якій заборонять утилізувати непродані товари

З 1 січня 2022 року в країні набрав чинності закон проти марнотратного споживання, у рамках якого заборонено знищувати товарні залишки, на які поширюється режим так званої «розширеної відповідальності виробника». За цим рішенням французького уряду стоїть важлива ідея стратегії сталого розвитку, згідно з якою непроданий товар не є сміттям.

Серед переліку непроданих товарів, які виробникам заборонюється утилізувати – вироби з тканини, взуття, електронні прилади, пристосування для приготування та зберігання їжі, меблі та інші побутові предмети, батарейки, чорнильні картриджі, засоби гігієни, книги, канцелярські товари тощо. Крім того, з 01 січня 2024 року набере чинності заборона на утилізацію решти непроданих нехарчових товарів.

На практиці це означає, що залишки непроданих товарів не можна буде спалити або відправити на сміттєзвалища. Тоді як мета нового закону – заохочувати виробників насамперед надсилати нерозпродані речі благодійним асоціаціям або відправляти їх на переробку. Якщо ж інспектори виявлять порушення, компаніям загрожують великі штрафи у сумі до 15 тисяч євро.

Цікавим є те, що кожного року у Франції частка непроданих товарів в середньому складає 3% від бізнес-обороту компаній, тобто близько 4 мільярдів євро. За повідомленням французької Агенції екологічного переходу, це можна пояснити надвиробництвом та маркетинговим старінням. При цьому, близько 10% залишкових речей спалюються або потрапляють на сміттєзвалища, а це складає близько 300 мільйонів євро на рік.

«У великій «горі» непроданих товарів чимало речей, які повертаються споживачами після невдалих онлайн-покупок. За нашими даними, майже третина продажів в інтернет-магазинах – це імпульсні покупки, про які незабаром нерідко жалкують та повертають назад», – йдеться у повідомленні Агенції екологічного переходу.

Слід зауважити, що схожий закон про заборону на викидання їжі існує у Франції з 2016 року. Згідно з ним, французьким магазинам заборонено навмисно псувати непродані, але їстівні харчові продукти. Наразі вони повинні жертвувати придатні для споживання залишки на благодійність, що помітно збільшило в країні кількість їжі для нужденних.

Однак, до 2025 року французькі супермаркети та ресторани мають скоротити харчові відходи на 50% у порівнянні з рівнем 2015 року, а у сфері виробництва та споживання – на 50% до 2030 року у порівнянні з 2015 роком. Такі заходи покликані побороти марнотратне споживання та прискорити перехід країни до економіки замкнутого циклу, для чого потрібно змінити наявні моделі виробництва та споживання з метою скорочення відходів, збереження природних ресурсів, захисту біорізноманіття та клімату.

Зокрема, у рамках цього підходу, на законодавчому рівні у Франції борються з запланованим старінням – невиправдано короткими термінами експлуатації товарів, щоб примусити споживачів частіше купувати нові речі. Відтак, з 2024 року на деяких товарах (наприклад, електронних приладах) виробник повинен буде вказувати «індекс довговічності».

Поділитися