Прес-центр

Ситуація
30 жовтня 2020, 06:05
До яких наслідків призвело рішення Конституційного Суду України щодо обмеження діяльності НАЗК та відміни кримінальної відповідальності за недостовірне декларування

КСУ ухвалив рішення, згідно з яким стаття 366-1 "Декларування недостовірної інформації" ККУ визнана такою що не відповідає Конституції України, тим самим контролююча діяльність НАЗК — заблокована. У відповідь Президент України скликав термінове засідання РНБО.

За інформацією, опублікованою на офіційному сайті КСУ, Суд ухвалив рішення 27 жовтня 2020 року, на пленарному засіданні Великої палати у складі 15 суддів.

Більшість з них проголосували за те, щоб визнати статтю 366-1 ККУ не конституційною. Цією статтею передбачена відповідальність у вигляді штрафу, громадських робіт або позбавлення волі за подання суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як зазначається у Рішенні Конституційного Суду України: "Встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, а також умисне неподання суб’єктом декларування декларації є надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень. Негативні наслідки, яких зазнає особа, притягнута до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених статтею 366-1 ККУ, непропорційні шкоді, яка настала або могла настати у разі вчинення відповідних діянь. Таким чином, наведене свідчить, що законодавець не дотримав принципів справедливості та пропорційності як елементів принципу верховенства права, а отже, стаття 366-1 ККУ суперечить частині першій статті 8 Основного Закону України".

Зазначимо, що заступник голови КСУ С.П. Головатий не голосував за ухвалене Судом рішення. У своїй окремій думці він виступив проти цього висновку, адже вважає його юридично необгрунтованим.

Крім того, суддя наголосив, що "повноваження НАЗК не є втручанням у здійснення правосуддя, а спрямоване на запобігання корупції в державі” , а "наділення НАЗК окремими контрольними функціями та повноваженнями щодо всіх суб’єктів, на яких поширюється дія Закону, включно з суддями системи судоустрою та суддями Конституційного Суду України, не може розглядатися як контроль «над судовою владою»".

У четвер, 29 жовтня 2020 року, стало відомо, що Президент України В.А. Зеленський скликав термінове засідання РНБО. Як повідомила його прес-служба, основним питанням позачергового засідання стала ситуація навколо боротьби з корупцією в Україні, яка опинилася під загрозою.

"Останнім часом з'явилися ознаки того, що окремі суб'єкти намагаються переглянути ключові частини суспільного договору в Україні, які передбачають нульову толерантність до корупції і будь-якої форми непрозорості в державному управлінні", — зазначено у повідомленні на офіційному сайті президента.

За результатами засідання РНБО, було вирішено:

  • відновити публічний доступ до Єдиного державного реєстру декларацій;
  • забезпечити проведення спеціальних перевірок для НАЗК;
  • державним органам та органам місцевого самоврядування забезпечити доступ НАЗК до реєстрів та баз даних.

Також, Президент запропонував невідкладно розробити та внести на розгляд ВРУ законопроект про відновлення доброчесності судочинства в Конституційному Суді України. Крім того, було прийнято рішення про активізацію діяльності Комісії з питань правової реформи при Президентові України та прискорення надання пропозицій щодо судової реформи.

Поділитися