Прес-центр

Екологія
23 грудня 2021, 06:02
Чому жива новорічна ялинка корисніше для довкілля, ніж штучна?

Напередодні новорічних свят багато хто з нас сумнівається щодо вибору новорічної ялинки. Що екологічніше: придбати справжнє зрубане дерево або купити ялинку із пластику для багаторазового використання?

Цього року на це складне питання відповіли дослідники з «The Nature Conservancy» – глобальної екологічної некомерційної організації, що з 1951 року на громадських засадах опікуються створенням світу, в якому люди та природа можуть процвітати.

Здавалося б, відповідь на поверхні: купуйте пластикові ялинки – врятуєте безліч живих дерев. Однак, лише те, що у новорічні свята загинуло менше ялинок, ще не означає, що штучне дерево менше шкодить навколишньому середовищу. Більш того, вони завдають шкоди довкіллю протягом усього свого життєвого циклу – від виробництва та транспортування до місцевих магазинів до використання та утилізації.

Більшість штучних ялинок доставляються по всьому світу з Китаю, що призводить до збільшення викидів СО2 та марнотратства природних ресурсів. Крім того, матеріал, з якого вони виготовляються, не призначений для переробки, а тому після використання такі ялинки опиняються на сміттєзвалищах.

«Такі дерева окупають свій вуглецевий слід лише в тому випадку, якщо використовувати їх протягом 10-15 років. Штучні ялинки виробляються з металу, пластику та ПВХ, а тому виробництво та подальше їх використання може бути токсичним», – стверджують дослідники.

Щодо живих новорічних ялинок, то дослідники «The Nature Conservancy» впевнені: такий вибір – набагато екологічніший! Передусім, вирощування живих дерев не потребує значних викидів вуглецю, які супроводжують виробництво та транспортування штучних ялинок.

Крім того, живі дерева допомагають пом'якшити наслідки зміни клімату, вловлюючи вуглекислий газ та накопичуючи його у своїх гілках, коренях та голках. Їх вирощують на спеціальних плантаціях, та наступного року замість кожної зрубаної ялинки висаджують від одного до трьох нових саджанців.

«Таким чином, кількість дерев лише збільшується. До того ж вони забезпечують людей та природу такими благами, як чисте повітря і вода, а також місце існування для диких тварин», – зазначили дослідники.

Майбутнім новорічним ялинкам потрібно близько 10 років, щоб вирости до середньої висоти 1,8 метрів. Протягом цього часу такі дерева створюють власну екосистему, слугують житлом для птахів і тварин та всмоктують вуглець з атмосфери.

Більш того, після завершення усіх новорічних заходів, використані ялинки можна відправити на переробку та дати їм нове життя. Зокрема, у США вже існують організації, які використовують живі новорічні ялинки для проєктів зі збереження та відтворення екосистем у своїх місцевих громадах. Правильна утилізація живих ялинок дуже важлива, оскільки потрапляючи на звалища, ялинки поступово розкладаються та протягом усього часу виробляють метан – шкідливий для довкілля парниковий газ. Щодо спалювання використаних дерев, то це також призводить до викидів в атмосферу вуглекислого газу та інших забруднюючих речовин.

Сталий підхід до управління лісами дозволяють користуватися їхніми відновлюваними ресурсами, такими як новорічні ялинки або навіть різні вироби з деревини.

Слід зазначити, що є ще один екологічний варіант для тих, хто не може визначитися з вибором новорічної ялинки. Завжди можна прикрасити живе дерево, яке росте біля будинку на вулиці.

Поділитися