Прес-центр

Наш результат
29 жовтня 2020, 06:05
Чому насправді сталося критичне зниження рівня води у річці Південний Буг?

До Адвокатського об'єднання "Екобезпека" звернулось керівництво одного з підприємств, що займається виробництвом електроенергії на Первомайській гідроелектростанції. Дане підприємство придбало її у 2019 році. На той момент Первомайська ГЕС перебувала у непрацездатному стані. Саме тому, з грудня 2019 року по серпень 2020 року здійснювались заходи з відновлення роботи гідроелектростанції та були отримані дозвільні документи для її належної експлуатації.

27-28 вересня 2020 року відбулося критичне зниження рівня води у Первомайському водосховищі. Була висушена ділянка Південного Бугу від с. Кінецьпіль Первомайського району до б'єфу Первомайської ГЕС. Через що, як почали повідомляти органи державної влади та місцевого самоврядування сталася масова загибель риби, а місто Первомайськ залишилося без повноцінного водопостачання.

28 вересня містяни з представниками влади самовільно засипали щебенем шлюзи гідроелектростанції, тому що на їхню думку причиною різкого падіння рівня води став ремонт гідротехнічної споруди на Первомайській ГЕС. Ця подія широко висвітлювалася в ЗМІ з позиції винуватості у даній ситуації саме Первомайської ГЕС. За даним фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження.

В подальшому органами національної поліції проведені невідкладні слідчі дії, які зовсім не асоційовані з приємними моментами для підприємства.

В той час переважна більшість місцян, як і органи місцевого самоврядування, на тлі передвиборчих перегонів, абсолютно не намагались об'єктивно розібратися в ситуації, натомість окремі особи лише мали на меті підзаробити політичні бали для виборів. Вступаючи на даній стадії у справу, адвокатів Адвокатського об'єднання “Екобезпека” зацікавило декілька питань: де саме відбулося обміління річки (вверху чи внизу за течією річки), чи є водозабори та інші водосховища уверху за течією річки.

Вивчивши ситуацію на місці, проаналізувавши дозвільні документи Первомайської ГЕС, залучивши до своєї роботи гідрологів, а також відтворивши хронологію подій напередодні нами встановлено, що справжньою причиною інциденту була неправильна координація роботи Гайворонського та Первомайського водосховищ Басейновим управлінням водних ресурсів на річці Південний Буг (БУВР Південного Бугу).

Як виявилося, 7 вересня 2020 року БУВР повідомив Первомайській ГЕС про необхідність проведення ремонтних робіт. Керівництво гідроелектростанції виконало цю вимогу. Ремонт відбувався з 21 вересня. Попередньо було узгоджено план робіт та визначено допустимий рівень зниження води (62,46 м БС) з БУВР Південного Бугу, Регіональним офісом водних ресурсів (РОВР) у Миколаївській області, Первомайською міською радою та КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради.

Слід зазначити, що під час проведення ремонтних робіт рівень води не опускався нижче допустимої норми та сягав 62,56 м БС, що на 10 см вище мінімально допустимої відмітки. 28 вересня 2020 року о 8 годині ранку на Первомайській ГЕС помітили різке зниження рівня води, про що одразу повідомили в БУВР Південного Бугу, а також звернули увагу останніх на завершення ремонтних робіт на 70 відсотків та готовність до наповнення водою Первомайського водосховища для уникнення негативних наслідків.

Проте, БУВР Південного Бугу повідомив, що наповнювати Первомайське водосховище нічим. Більше того, 24 вересня 2020 року (напередодні інцеденту) рішенням аналітично-диспетчерського центру БУВР Гайворонському водосховищу, що розташоване вверх по течії річки, рекомендовано зменшити санітарні пропуски води на 2,5 - 3 м3/сек. (при 6,5 м3/сек запланованих). При цьому, БУВР не було враховано, що до цього, 15 вересня 2020 року Первомайська ГЕС також отримала дозвіл на зниження рівня води у своєму водосховищі для проведення ремонтних робіт, що вимагалися.

Таким чином, критичне зниження рівня води у Первомайському водосховищі відбулося через недостатню кількість припливних вод від водосховища, що знаходиться вище за течією річки. Це трапилося через невірну координацію БУВРом Південного Бугу режимів роботи водосховищ.

Викладені обставини підтверджуються Миколаївським обласним центром з гідрометеорології, відповідно до даних якого на гідропості Підгір'я, що вверх по течії річки починаючи з 25.09.2020 спостерігалося значне зниження рівня припливних витрат в Первомайське водосховище. З урахуванням затвердженого режиму для Гайворонського водосховища на гідропості Підгіря рівень витрат води, в тому числі з 25.09.2020 повинен становити не менше 6,5 м. куб/с, однак згідно довідки гідрометцентру рівень витрат на гідропості Підгіря, починаючи з 25.09.2020 становив від 3,9 м куб./с до 5,7 м. куб/с.

В свою чергу, органи Державної екологічної інспекції (ДЕІ) за даним фактом, на підставі звернення місцевого депутата, провели перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Первомайською ГЕС, порушень з боку підприємства, щодо описаної ситуації не встановлено.

Натомість Адвокатським об'єднанням “Екобезпека” до органів національної поліції подано заяву про вчинення кримінального правопорушення службовими особами БУВР Південного Бугу передбаченого статтею 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість). Висновок наступний: Якщо хочеш бути об'єктивним та ефективним ти повинен мати спеціальні знання, які в критичних ситуаціях, коли здавалося б усі довкола проти тебе, допоможуть розставити точки над “і”, захистити інтереси клієнта та довкілля.

Поділитися